Umberto Eco'nun kendi eserleri çerçevesinde skolastik felsefeye eleştirel bakışı
- Tez No: 172776
- Danışmanlar: PROF.DR. KAZIM SARIKAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
71 ÖZET Bu yüksek lisans tezi çalışmasında, Umberto Eco'nun,“Gülün Adı”,“Günlük Yaşamdan Sanata”,“Ortaçağ Simgeler Evreninden Günümüz Göstergeler Evrenine”,“Alımlama Göstergebilimi”,“Ortaçağı Düşlemek”,“Ortaçağ Estetiğinde Sanat ve Güzellik”,“Foucault Sarkacı”,“Beş Ahlak Yazısı”,“Açık Yapıt”,“Yorum ve Aşırı Yorum”eserleriyle Ortaçağ felsefesini yeniden değerlendirmeye çalıştım. Bu çalışmayı yaparken öncelikle, Ortaçağ Skolastik Felsefesi'ni düşünürlerinin görüşlerini ve temel problemlerini kısaca açıklamam gerekti çünkü, Umberto Eco'nun Ortaçağı belirlemek için üzerinde önemle durduğu estetik ve dil anlayışını filozofların düşünce sistemindeki yerini görmek önemliydi. Temel eser olarak belirlediğim“Gülün Adı”adlı eseri Hıristiyanlık dini, felsefenin yeri ve önemi, felsefe ve otorite gibi başlıklar altında problemleri belirleyerek irdelemeye çalıştım. Günümüzde yeni bir ortaçağın yaşandığını savunan Umberto Eco'nun, Ortaçağ'ın sadece ontolojik kanıtların olduğu görüşüne katılmaz, O'na göre Ortaçağı anlamak için, etik, estetik, dil, epistemoloji ve ontolojisini bir bütün olarak ele aldığımızda tam bir Ortaçağ görüşüne sahip olabiliriz. Böyle bir görüşü savunan Umberto Eco'nun kendi eserleri çerçevesinde eleştirel bir şekildeki Ortaçağ yaklaşımını sunabilmek için Skolastik Felsefesi düşünürlerinin görüşlerini, akıl inanç ilişkisi, dil ve alegori, estetik ve güzel kavramları içinde açıkladıktan sonra, Ortaçağ için temel bir problem olan, tümeller sorununda tartışılan görüşleri ele almaya çalıştım. Tezimi dört bölüm olarak tasarladım ve ilk bölümünü, Ortaçağ felsefesinin tarihçesi olarak, ikinci bölümünü, Umberto Eco'nun bakış açısından alternatif bir ortaçağ tasarımı olarak, üçüncü bölümü ise Ortaçağ estetik ve dil görüşlerini ve bu görüşlerin günümüze olan etkisini vermeye çalışarak, son bölüm olan dördüncü bölümde de“Gülün Adı”adlı eseri daha önceki bölümlere dayandırarak incelemeye çalıştım.
Özet (Çeviri)
72 ABSTRACT In this master thesis study, I tried to reevaluate Middle Age Philosophy with Umberto Eco's books“Gülün Adı”,“Günlük Yaşamdan Sanata”,“Ortaçağ Simgeler Evreninden Günümüz Göstergeler Evrenine”,“Alımlama Göstergebilimi”,“Ortaçağı Düşlemek”,“Ortaçağ Estetiğinde Sanat ve Güzellik”,“Foucault Sarkacı”,“Beş Ahlak Yazısı”,“Açık Yapıt”,“Yorum ve Aşırı Yorum”. While doing this study first I should to explain the views and basic problems of Middle Age Scholastic Philosophers, because it was important to point out Umberto Eco's esthetic and language comprehension to which he paid attention to determine Middle Age and its place in the way of philosophers thinking system. I tried to analyze the problems defined under the titles of Christianity, the importance and the role of philosophy, philosophy and authority with the novel named“Nome Delia Rosa”which was my main study. Umberto Eco who defends that there is lived a new Middle Age nowadays doesn't agree with that Middle Age has just ontological evidences. According to him if we consider its ethic, esthetic, language, epistemology and ontology entirely we can have a point of view about Middle Age. With the frame of his works, to present Umberto Eco's critical Middle Age approach who defends such an idea, after explaining the view of Scholastic Philosophers, relation of mind and belief, language and allegory in the concept of esthetic and beauty, I tried to consider the ideas which are discussed in entire problem as a basic problem of Middle Age. I designed my thesis in four chapters. In the first chapter; I made chronological order of Middle Age Philosophy, in the second chapter; an alternative Middle Age projection from the point of Umberto Eco's view, in the third chapter; Middle Age esthetic and language ideas and the impact of this ideas on today, in the last chapter; I tried to observe the novel“Gülün Adı”upon previous chapters.