Adalet ve kalkınma partisi dönemi türk dış politikasında yeni kamu diplomasisinin gücü: Türkiye-Orta Asya ilişkileri
The power of the new public diplomacy in turkish foreign policy during the justice and development party period: Turkey-Central Asia relations
- Tez No: 833966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE SUNA ÖZEL ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Yumuşak güç profilleri yüksek devletler, uluslararası alandaki imajlarını kuvvetlendirmek, dış politika hedeflerini gerçekleştirmek, ülkenin kültürel ve politik değerlerini uluslararası alanda yaymak ve diğer devletlerle ortak çıkar ve değerler ekseninde çok boyutlu ilişkiler kurmak noktasında etkin olabilmektedirler. Yumuşak gücün uluslararası ilişkiler üzerindeki etkisi ile beraber kamu diplomasisi önem kazanmıştır. Kamu diplomasisi, bir devletin uluslararası alandaki çıkarlarını gerçekleştirebilmek adına, uluslararası halk ve kamuoyunun rızasını kazanma doğrultusunda gerçekleştirdiği iletişim ve kültür alışverişini içeren modern diplomatik tarzdır. Uluslararası alanın değişen yapısı doğrultusunda kamu diplomasisi kavramı da değişime uğramış, devlet unsurlarını arka planda tutan yeni kamu diplomasisi kavramı ortaya çıkmıştır. Bu doğrultuda Türkiye, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP/AK Parti) iktidarıyla beraber kamu diplomasisi uygulamalarına ağırlık vermiş, kamu diplomasisinin yeni tarzıyla paralel ölçüde kurumsallaşamaya gitmiştir. Türkiye'nin sahip olduğu kamu diplomasisi kaynaklarını dış politikaya entegre etmeye çalışan AK Parti, bu doğrultuda çeşitli bağların olduğu Orta Asya coğrafyasına özel bir önem vermiştir. Türkiye, bölge ülkeleriyle yumuşak güç temelinde ilişkiler kurmaya çalışmıştır. Çalışmanın amacı; AK Parti dış politikasında kamu diplomasisi kavramının sahip olduğu konum ve yapıyı ortaya koymak, bu doğrultuda ise Orta Asya devletleri ile olan ilişkilere yaptığı etkiyi göstermek ve yeni kamu diplomasisi kavramını ve uygulamalarını açıklamaktır. Çalışmanın kapsamı; kavramsal açıdan kamu diplomasisi ve yeni kamu diplomasisi, dönemsel açıdan AK Parti iktidarı ve bölgesel açıdan ise Orta Asya nezdinde oluşmaktadır Çalışmanın yöntemi; nitel araştırmalar ekseninde şekillenmiştir. ''Yeni kamu diplomasisi kavramını klasik anlamından ayıran kendine özgü bir yapısı var mıdır ?''; ''AK Parti iktidarı, dış politikasında bir parametre haline getirmeye çalıştığı yeni kamu diplomasisi kavramını etkin bir ölçüde kullanabilmiş midir ?''; '' Türkiye'nin yeni kamu diplomasisi uygulamaları Orta Asya bölgesi ile olan ilişkilere ne ölçüde fayda sağlamıştır ve bu politikanın gerçekleştirilmesinin önündeki olumlu-olumsuz koşullar nelerdir ?'' soruları ekseninde çalışmanın temel sorunsalları şekillenmiştir. Geleneksel ve yeni kamu diplomasisi arasındaki ayrımı ortaya koymaya çalışması ve Türk dış politikasında yeni kamu diplomasisinin etki alanını açıklamayı hedeflemesi çalışmanın önemi göstermektedir.
Özet (Çeviri)
States with high soft power profiles can effectively strengthen their image internationally, realize their foreign policy goals, spread the country's cultural and political values internationally, and establish multidimensional relations with other states on the axis of common interests and values. With the influence of soft power on international relations, public diplomacy has gained importance. Public diplomacy is a modern diplomatic style that includes communication and cultural exchange carried out by a state to realize its interests in the international arena and to gain the consent of the global public and public opinion. In line with the changing structure of the international field, the concept of public diplomacy has also changed, and a new concept of public diplomacy has emerged that keeps the elements of the state in the background. In this direction, Turkey and the AK Parti government have focused on public diplomacy practices and moved to institutionalization in parallel with the new style of public diplomacy. AK Parti, which is trying to integrate Turkey's public diplomacy resources into foreign policy, has given particular importance to the geography of Central Asia, where there are various ties in this direction. Turkey has tried establishing relations with the region's countries based on soft power. The study aims to reveal the position and structure of public diplomacy in AK Parti foreign policy, to show its impact on relations with the Central Asian states in this direction and to explain the new concept and practices of public diplomacy. Scope of the study: Conceptually, public diplomacy and the new public diplomacy are formed in the context of the AK Parti government from a periodic point of view and Central Asia from a regional point of view. The method of study has been shaped on the axis of qualitative research. 'Does the concept of new public diplomacy have a unique structure that separates it from its classical meaning?“; 'Has the AK Parti government been able to effectively use the new concept of public diplomacy, which it is trying to make a parameter in its foreign policy ?”; 'To what extent have Turkey's new public diplomacy practices benefited relations with the Central Asian region, and what are the positive and negative conditions before implementing this policy?" The fundamental problematics of the study have been shaped on the axis of questions. The fact that it tries to Decipher the distinction between traditional and new public diplomacy and aims to explain the sphere of influence of new public diplomacy in Turkish foreign policy shows the importance of this study