Göç odaklı insani kriz yönetimi: Karmaşıklık kuramı açısından bir analiz
Migration-focused humanitarian crisis management: An analysis in terms of complexity theory
  1. Tez No: 833965
  2. Yazar: HÜLYA ÖZÇAĞLAR EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN ZENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Suriye'de 2011 yılından beri süregelen iç savaş, verdiği tahribat ile insani krize ve kriz göçüne neden olmuş; bu durum ise çok boyutlu bir uluslararası müdahaleyi beraberinde getirmiştir. Suriye krizinin hala çözülememiş olması söz konusu konuyu farklı bir bakış açısıyla ele almayı gerekli kılmaktadır. Bu kapsamda söz konusu tez çalışması Suriye krizinin BM, AB ve Türkiye açısından neden kontrol edilmekte zorlanılan bir göç hareketine dönüştüğünü anlama çabasının bir tezahürüdür. Bu nedenle bu tez çalışmasının temel araştırma sorusu:“Suriye iç savaşından kaynaklanan insani krizlerin ve kriz göçünün karmaşıklığının küresel, bölgesel ve ulusal düzeyde göç odaklı insani kriz yönetimi üzerindeki etkileri nelerdir?”şeklinde belirlenmiştir. Bu çalışmanın amacı ise insani kriz ve göç kavramlarına karmaşıklık kuramı açısından bakmaktır. Alanyazında insani kriz ve göç kavramlarıyla ilgili pek çok çalışma olmasına karşın her iki kavramın karmaşıklık kuramı açısından ele alınışı özellikle Türkçe alanyazında mevcut değildir. Bu çalışma Suriye iç savaşının Türkiye üzerindeki etkilerini insani kriz ve kriz göçü üzerinden karmaşıklık ontolojisi ve epistemolojisi ekseninde açıklama gayreti nedeniyle önemlidir. Ek olarak karmaşıklık kuramı ekseninde insani krizi, kriz göçünü ve göç odaklı insani kriz yönetimini ele alan bu tez çalışması, insani krizin ve kriz göçünün karmaşık olgular olduğunu, küresel göç ve insani yardım rejiminin bir arada değerlendirilmesi gerektiğini ve bu birlikteliğin kriz göçü heterarşisini doğurduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The civil war in Syria, which has been ongoing since 2011, has led to a humanitarian crisis and a migration crisis with the destruction it has caused, and this situation has brought about a multidimensional international intervention. The fact that the Syrian crisis is still unresolved makes it necessary to address this issue from a different perspective. In this context, this thesis aims to understand why the Syrian crisis has turned into a migration movement that is difficult to control from the perspective of the UN, EU and Türkiye. Therefore, the main research question of this thesis is defined as:“What are the effects of the complexity of humanitarian crises and crisis migration caused by the Syrian civil war on migration-focused humanitarian crisis management at the global, regional, and national levels?”The purpose of this study is to examine the concepts of humanitarian crisis and migration from the perspective of complexity theory. While there are many studies on the concepts of humanitarian crisis and migration in the literature, there is no perspective on both concepts, especially in the Turkish literature. This study is important because of its efforts to explain the effects of the Syrian civil war on Türkiye through the lens of complexity ontology and epistemology, focusing on humanitarian crisis and crisis migration. Furthermore, this thesis study, which addresses humanitarian crisis, crisis migration, and migration focused humanitarian crisis management within the framework of complexity theory, argues that humanitarian crises and crisis migration are complex phenomena, that require the evaluation of global migration and humanitarian aid regimes together, and that this coexistence gives rise to the heterarchy of crisis migration.