Gebelik yaşına göre düşük doğum ağırlıklı yenidoğanların erken neonatal dönem morbidite ve mortalite verilerinin incelenmesi
Investigation of early neonatal period morbidity and mortality data of low-birth-weight newborn for gestational age
  1. Tez No: 833971
  2. Yazar: EMİNE AYDIN GÖKHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÖZSOYLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Gestasyon haftasına göre düşük doğum ağırlıklı yenidoğanlar, günümüzde halen perinatal mortalite ve morbidite hızında artış ile sonuçlanan önemli bir sağlık sorunudur. Yenidoğan yoğun bakım ünitelerine yatırılan olguların önemli bir kısmını SGA doğumlar oluşturmaktadır. Bu çalışmada SGA yenidoğanlarda görülen morbidite ve mortalite sıklığı ve risk faktörlerini belirleyip yeni doğacak olan SGA'lı bebeklerin izleminde dikkate alınması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya SGA olarak doğan ve Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemize yatarak tedavi gören 100 SGA bebek dahil edildi. SGA'ya neden olabilecek prenatal, natal ve postnatal etkenler incelendi. Analizlerde SPSS 28.0 paket programı kullanıldı. 0,05'ten küçük p değerleri istatiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Term SGA insidansını preterm SGA bebeklere oranla daha yüksek bulduk. Cinsiyet ve anne yaşında anlamlı fark yoktu. Sezaryen ile doğum preterm bebeklerde yüksek idi. Preterm SGA'larda 1.dk Apgar skoru anlamlı olarak daha düşük, doğum odası canlandırma oranı daha yüksek, RDS daha fazla ve daha uzun süre noninvaziv mekanik ventilasyon desteğine ihtiyaçları olduğu görüldü. Yatış esnasında morbiditeler açısından değerlendirildiğinde fototerapi öyküsü, trombositopeni, geç neonatal sepsis, antibiyotik tedavisi oranı preterm SGA yenidoğanlarda daha fazla olduğu görüldü. Sonuç: SGA birçok morbidite ve mortalite açısından risk oluşturmaktadır. Prematüritenin eşlik etmesi ile risk artmaktadır. SGA yenidoğanların takip ve tedavisi için hazırlanacak yeni sınıflandırmalara ve çok daha geniş çapta yapılacak ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective : Low birth weight for pregnancy week (SGA) is still an important health problem, which causes perinatal mortality and morbidity rates to increase. A significant portion of the cases admitted to neonatal intensive care units are SGA births. This study aims to determine the frequency and risk factors of morbidity and mortality in SGA newborns and to take them into consideration in the follow-up of newborn SGA babies. Materials and Methods: The study included 100 SGA infants born as SGA and hospitalised in our Neonatal Intensive Care Unit. Prenatal, natal and postnatal factors that may cause SGA were analysed. SPSS 28.0 package programme was used in the analyses. P values less than 0.05 were considered statistically significant. Results: We found the incidence of term SGA to be higher than in preterm SGA babies. There were no significant differences in gender and maternal age. The rate of birth by cesarean section was high in preterm babies. It was observed that in preterm SGAs, the 1st minute Apgar score was significantly lower, the delivery room resuscitation rate was higher, RDS was higher, and they needed noninvasive mechanical ventilation support for a longer period of time. When evaluated in terms of morbidities during hospitalization, the rate of phototherapy history, thrombocytopenia, late neonatal sepsis, and antibiotic treatment was found to be higher in preterm SGA newborns. Conclusion: SGA poses a risk for many morbidities and mortality. The risk increases with the presence of prematurity. There is a need for new classifications to be prepared for the follow-up and treatment of SGA neonates and further studies to be performed on a much larger scale.