Aile Sağlığı merkezi'ne başvuran hipertansif hastaların hipertansiyon bilgi düzeyi, tedaviye uyumu ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Hypertensive applicant to family health centerpatients' hypertension knowledge level, treatmentevaluation of compatibility and related factors
- Tez No: 833975
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Aile sağlığı merkezlerine başvuran hipertansif hastaların hipertansiyon bilgi düzeyleri, tedaviye uyumu ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi amacıyla yapılan bu çalışma tanımlayıcı, kesitsel ve tek merkezli bir çalışmadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın evreni 15 Ağustos 2023 ve 15 Ekim 2023 tarihleri arasında aile sağlığı merkezine başvuran hipertansif hastalardan çalışmaya katılmayı kabul eden 284 hasta oluşturdu. Çalışma verileri 15 ifadeden oluşan sosyodemografik özellikler formu, Hipertansiyon Bilgi Düzey Ölçeği ve Hill-Bone Hipertansiyon Tedavisi Uyum Ölçeği kullanıldı. Çalışma verileri SPSS 22.0 programı ile analiz edildi. Verilerin normal dağılım göstermediği saptandı. Bu nedenle analizlerde parametrik olmayan testler kullanıldı. Tanımlayıcı veriler için sayı ve yüzde; niceliksel veriler için minimum, maksimum, ortalama, standart sapma ve medyan testleri yapıldı. İkili grupların karşılaştırılması için Mann-Whitney U, ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında Kruskal-Wallis, niceliksel veriler ve ilişkisel analizler için Spearman korelasyon testleri yapıldı. Etki analizi için doğrusal (Linear) regresyon testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study, conducted to assess the hypertension knowledge levels, treatment adherence, and associated factors of hypertensive patients attending family health centers, is a descriptive, cross-sectional, and single-center study. Materials and Methods: The population of the study comprised 284 hypertensive patients who agreed to participate and sought care at family health centers between August 15, 2023, and October 15, 2023. The study utilized a sociodemographic characteristics form consisting of 15 items, the Hypertension Knowledge Level Scale, and the Hill-Bone Hypertension Treatment Adherence Scale. The data were analyzed using the SPSS 22.0 program. It was determined that the data did not exhibit a normal distribution; therefore, non-parametric tests were employed in the analyses. Descriptive statistics included counts and percentages, while minimum, maximum, mean, standard deviation, and median tests were conducted for quantitative data. Mann-Whitney U tests were used for the comparison of binary groups, Kruskal-Wallis tests for comparisons involving more than two groups, and Spearman correlation tests for quantitative data and relational analyses. Linear regression analysis was performed for impact analysis.