Femur boyun fraktürü nedeniyle opere olacak hastalarda ultrasonografi eşliğinde uygulanan suprainguinal fasia iliaka kompartman bloğu ve perikapsüler sinir bloğunun preoperatif pozisyon ağrısına ve postoperatif analjezik tüketimine etkisi
The effect of suprainguinal fascia iliaca compartment block and pericapsular nerve block applied with ultrasonography on preoperative position pain and postoperative analgesic consumption in patients who will be operated due to femoral neck fracture.
  1. Tez No: 907231
  2. Yazar: YUSUF KAĞAN YAŞLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR AVCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Suprainguinal fasia iliaka kompartman bloğu (SFICB) ve perikapsüler sinir bloğu (PENG) femur boyun fraktürü nedeniyle opere olacak hastalara preoperatif ve postoperatif dönemde analjezi sağlanması amacıyla sıklıkla uygulanan rejyonel anestezi yöntemlerindendir. Çalışmamızda femur boyun kırığı nedeniyle opere olacak hastalara cerrahi öncesi yapılan SFICB ile PENG bloğunun preoperatif pozisyon ağrısına, postoperatif dönemde hastaların VAS skoruna ve analjezik tüketimine etkilerini kontrol grubuyla karşılaştırdık. Hastaların preoperatif ve postoperatif dönemde ağrılarını azaltmayı ve opioid tüketimi nedeniyle oluşabilecek potansiyel yan etkileri düşürmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde gerçekleştirilen tek merkezli, prospektif, gözlemsel ve randomize kontrollü bir araştırmadır. Çalışmamız elektif şartlarda kalça operasyonu planlanan ASA I-III grubu, kooperasyon kurulabilen 60 hastada yapıldı. Hastalar PENG bloğu yapılan (grup 1, n=20), SFICB bloğu yapılan (grup 2, n=20) ve blok yapılmayan (grup 3, n=20) olarak rastgele 3 gruba ayrılarak kontrol grubu dışındaki hastalara preoperatif olarak blok yapıldıktan sonra tüm hastalara spinal anestezi uygulandı. Spinal anestezi sonrası ameliyat yapıldı. Çalışmaya katılmayı kabul etmeyen veya sonrasında ayrılmak isteyen, ASA IV ve üzerinde olan, koopere olamayan, lokal anesteziklere karşı alerjisi bulunan, blok yapılacak alanda enfeksiyonu olan, kanama diyatezi bozukluğu olan, acil cerrahiye alınan, ek cerrahi veya anestezik işlem yapılan, komplikasyon gelişen hastalar çalışma dışı bırakıldı. vi Bulgular: Her 3 grupta da demografik veriler, intraoperatif kalp atım hızı (KAH), intraoperatif ortalama arteryel basınç (OAB), postoperatif KAH, postoperatif OAB değerleri açısından farklılıklar anlamsız bulundu. PENG ve SFICB gruplarında blok öncesi ve pozisyon sonrası VAS skorlarında karşılaştırıldığında ölçümler arası farklılık anlamlı bulundu (p0.05). İlk analjezik ihtiyacı süresi PENG ve SFICB gruplarında kontrol grubuyla karşılaştırıldığında daha uzun bulundu, gruplar farklılık anlamlı bulundu (p0.05). Sonuç: Femur boyun fraktürü nedeniyle total kalça artroplastisi (TKA) planlanan hastalarda preoperatif dönemde uygulanan PENG ve SFICB bloklarının hem preoperatif hem de postoperatif dönemde etkin analjezi sağlayarak hastaların tramadol tüketimini ve VAS değerlerini düşürdüğü sonucuna varıldı. Pozisyon sonrası VAS değerlerinde düşüş PENG bloğu yapılan hastalarda, SFICB bloğu yapılan hastalarla karşılaştırıldığında daha belirgindi. İlk analjezik ihtiyacı her iki blok grubunda benzerdi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The suprainguinal fascia iliaca compartment block (SFICB) and the pericapsular nerve group (PENG) block are regional anesthesia techniques commonly applied to provide analgesia in patients undergoing surgery for femoral neck fractures, both in the preoperative and postoperative periods. In our study, we compared the effects of SFICB and PENG blocks, administered preoperatively, on preoperative positioning pain, postoperative Visual Analog Scale (VAS) scores, and analgesic consumption in patients undergoing surgery for femoral neck fractures, using a control group for comparison. Our objective was to reduce patients' pain in both the preoperative and postoperative periods and to minimize the potential side effects associated with opioid consumption. Materials and Methods: This study is a single-center, prospective, observational, and randomized controlled trial conducted at the Cumhuriyet University Faculty of Medicine Hospital. Our study included 60 cooperative patients from ASA I-III groups, scheduled for elective hip surgery. The patients were randomly divided into three groups: those who received a PENG block (group 1, n=20), those who received an SFICB block (group 2, n=20), and those who did not receive any block (group 3, n=20). After the administration of preoperative blocks to the patients in groups 1 and 2, all patients, including the control group, underwent spinal anesthesia followed by surgery. Patients who refused to participate or later withdrew, those classified as ASA IV or higher, uncooperative patients, individuals allergic to local anesthetics, those with infections at the block site, patients with bleeding diathesis, those requiring emergency surgery, or patients with additional surgical or anesthetic procedures or complications were excluded from the study. Results: In all three groups, there were no significant differences in demographic data, intraoperative heart rate (HR), intraoperative mean arterial pressure (MAP), postoperative HR, and postoperative MAP values. However, a significant difference was found when comparing pre-block and post-positioning VAS scores in the PENG and SFICB groups (p0.05). The time to the first analgesic requirement was longer in the PENG and SFICB groups compared to the control group, with the differences between the groups being statistically significant (p0.05). Conclusion: It was concluded that PENG and SFICB blocks, administered in the preoperative period to patients scheduled for total hip arthroplasty (THA) due to femoral neck fractures, provided effective analgesia both preoperatively and postoperatively, reducing the patients' tramadol consumption and VAS scores. The decrease in post-positioning VAS scores was more pronounced in patients who received the PENG block compared to those who received the SFICB block. The time to the first analgesic requirement was similar in both block groups.