Nonspesifik bel ağrısı olan bireylerde biyobelirteçlerle biyomekanik özellikler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between biomarkers and biomechanical properties in individuals with nonspecific low back pain
- Tez No: 833997
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRAK VARHAN, DOÇ. DR. HURİ BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı nonspesifik bel ağrılı bireylerde biyomekanik özelliklerle biyobelirteçler arasında ilişki olup olmadığının incelenmesiydi. Çalışmaya nonspesifik bel ağrısı tanısı almış 15 ağrılı birey ile 20 sağlıklı birey katıldı. Ağrılı ve sağlıklı gruptan kan alınıp, serum düzeyinde pro ve anti inflamatuar biyobelirteçleri analiz edilip, bir kere oturup kalkma sırasındaki biyomekanik değişimler incelendi. Ağrılı grupta ağrı değerlendirmesi için kısa form-McGill değerlendirmesi kullanıldı. Kan analizi ile sağlıklı ve ağrılı grupta Tümör Nekroz Faktörü Alfa (TNF-α), İnterlökin 1 Beta (IL-1β), İnterlökin 2 (IL-2), İnterlökin 6 (IL-6), İnterlökin 8 (IL-8), İnterlökin 10 (IL-10) değerlerine bakıldı. Biyomekanik özelliklerin analizlerinde hareket sensörleri ve yüzeyel elektromiyogrefi kullanıldı. Hareket sensörleri gövdenin eklem hareket açıklıklarının ölçümünde, yüzeyel elektromiyogerfi de sağ-sol internal oblik ve sağ-sol erektör spina kas aktivasyonlarını değerlendirmek için kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine whether there is a relationship between biomechanical properties and biomarkers in individuals with nonspecific low back pain. 15 individuals with pain diagnosed with nonspecific low back pain and 20 healthy individuals participated in the study. Blood was drawn from the painful and healthy group, pro and anti-inflammatory biomarkers were analyzed at serum level, and biomechanical changes during sitting and standing were examined. Short form-McGill assessment was used for pain assessment in the painful group. By blood analysis, Tumor Necrosis Factor Alpha (TNF-α), Interleukin 1 Beta (IL-1β), Interleukin 2 (IL-2), Interleukin 6 (IL-6), Interleukin 8 (IL-8), Interleukin 10 (IL-10) values were measured in healthy and painful groups. Motion sensors and surface electromyography were used to analyze biomechanical properties. Motion sensors were used to measure the range of motion of the trunk, and superficial electromyography was used to evaluate right-left internal oblique and right-left erector spina muscle activations.