Nefroloji bölümünde görülen ilaç etkileşimlerinin klinik eczacı tarafından değerlendirilmesi
Evaluation of drug interactions seen in the nephrology department by the clinical pharmacist
  1. Tez No: 834008
  2. Yazar: NİSA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN DEMİRPOLAT
  4. Tez Türü: Eczacılıkta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eczacılık Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Potansiyel ilaç-ilaç etkileşimleri (pİİE) advers ilaç reaksiyonlarının ve tedavi başarısızlığının önemli nedenlerindendir. Böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda ilaç-ilaç etkileşimleri ile sıklıkla karşılaşılır ve yönetilmesi önemlidir. Çalışmamızda nefroloji bölümündeki hastaların kullandıkları ilaçlar retrospektif olarak 4 ayrı ilaç veri tabanından analiz edildi. Bu amaçla Uptodate®, Micromedex® ve RxMediaPharma® gibi ücretli veri tabanları ile ücretsiz hizmet veren Drugs.com veri tabanı kullanıldı. Çalışmaya toplam 152 hasta (90 erkek, 62 kadın) dahil edilmiş ve bu hastaların 129'unda (%84.9) en az bir adet pİİE tespit edilmiştir. Tüm hastaların yaşının medyan değeri 62 ve ÇAA'sı 50-72 olarak bulunmuştur. Tüm hastalarda 616 birbirinden farklı ilaç çiftine ait toplam 1088 pİİE tespit edilmiştir. En az bir pİİE saptanan hastaların yaş değerleri etkileşim saptanmayan gruba göre daha fazla olduğu bulunmuştur (p=0.005). Bununla birlikte iki grubun cinsiyetlerinde anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Evaluation of Potential Drug-Drug Interactions in the Department of Nephrology by the Clinical Pharmacist Potential drug-drug interactions (pDDIs) are important causes of adverse drug reactions and treatment failure. Drug-drug interactions are frequently encountered in patients with renal dysfunction and management is important. In our study, the drugs used by the patients in the nephrology department were analyzed retrospectively from 4 different drug databases. For this purpose, paid databases such as Uptodate®, Micromedex® and RxMediaPharma® and the free drug Drugs.com database were used. A total of 152 patients (90 men, 62 women) were included in the study, and at least one pDDI was detected in 129 (84.9%) of these patients. The median age of all patients was 62 and the IQR was 50-72. A total of 1088 pDDI belonging to 616 different drug pairs were detected in all patients. Age values of patients with at least one pDDI were found to be higher than the group without interaction (p=0.005). However, no significant difference was found in the genders of the two groups (p>0.05).