2005-2010 yılları arasında pediatrik nöroloji bölümünde takip edilen ve ilaç kesimi sonrası nöbeti tekrarlayan idiyopatik epilepsili hastalarda risk faktörlerinin belirlenmesi.
Determination of recurrence risk factors after drug withdrawal in patients with idiopathic epilepsy followed up between 2005 and 2010 in the pediatric neurology department
  1. Tez No: 668504
  2. Yazar: AYSEL TAKTAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN ZORLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Epilepsi çocuk nörolojisinin sık görülen hastalık grubunu oluşturmaktadır. Epilepsi tanısında hastanın yaşı, nöbetin tipi, süresi, sıklığı, nörolojik bulgu, yapısal semptomların varlığı belirlenmelidir. Anamnez ve fizik muayeneyle birlikte kranial manyetik rezonans görüntüleme, elektroensefalografide paroksismal deşarjların gösterilmesi önemlidir. Tedavide ilk basamak epilepsi tanısını doğrulamak ve uygun antiepileptik tedavinin başlanmasıdır. Tedaviye başlandıktan sonra 2-4 yıl nöbet geçirmeyen hastalarda tedavi kademeli olarak sonlandırılmalıdır. Bu çalışmanın amacı nörolojik muayenede anormallik bulunmayan, kranial görüntülemede patolojik bulgusu olmayan, metabolik tetkikleri normal olan idiyopatik epilepsi hastalarında tedavi kesimini takiben nöbet tekrarına yönelik risk faktörlerini tanımlanmaktır. Çalışmaya Ocak 2005-Ocak 2010 arasında hastanemiz nöroloji kliniğinde takip edilmiş 1-18 yaş arası epilepsi hastaları alınmıştır. Çalışma hasta ve kontrol grubu olmak üzere 2 grupta yapılmıştır. Hasta grubunu tedavi kesim aşamasında ya da kesilmiş olan ve nöbeti tekrar eden idiyopatik epilepsi hastaları oluşturmuştur. Kontrol grubunu tedavisi kesilmiş ve nöbeti tekrar etmemiş epilepsi hastaları oluşturmuştur. Her iki grup yaş, cinsiyet, nöbet tipi, kullanılan antiepileptik, çoklu antiepileptik kullanımı, nöbetlerin kontrol altına alınma süresi, tedavi süresi, tedavi kesim süresi, tanı ve tedavi kesim elektroensefalografileri (EEG) açısından karşılaştırılmıştır. Hasta grubunda tekrar EEG ve nöbet tekrar süresi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a common disease of pediatric neurology. In the diagnosis of epilepsy, the patient's age, the type of seizure, disease duration, seizure frequency, neurological findings, and the presence of structural symptoms should be determined. Along with anamnesis and physical examination, cranial magnetic resonance imaging and the demonstration of the paroxysmal discharges in electroencephalography (EEG ) are essential. The first step in treatment is to confirm the diagnosis of epilepsy and to initiate the appropriate antiepileptic therapy. Treatment should be discontinued gradually in patients who were seizure-free for 2-4 years. This study defines the risk factors for seizure recurrence following treatment discontinuation in idiopatic epilepsy patients with no neurological abnormality, pathological findings in cranial imaging, and normal metabolic tests. Epilepsy patients aged 1-18 years who were followed up in the neurology clinic of our hospital between January 2005 and January 2010 were included in the study. The study was carried out in 2 groups, the patient and the control group. The patient group consisted of idiopathic epilepsy patients in the treatment discontinuation phase or discontinued and whose seizures recurred. The control group consisted of epilepsy patients whose treatment was discontinued, and the seizure did not recur. Both groups were compared in terms of age, gender, seizure type, antiepileptic drug treatment, multiple antiepileptic uses, duration of seizure control, duration of drug therapy, drug withdrawal, diagnosis, and treatment cut-off EEG. EEG and seizure recurrence duration were evaluated in the patient group.