Alçak basınçlı döküm tezgâhlarında jant üretiminde ısınma soğuma kaynaklı oluşan döküm hatalarının incelenmesi
Analysis of casting defects due to heating and cooling in wheel production on low-pressure casting machines
- Tez No: 834014
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez kapsamında alçak basınçlı döküm tezgahlarında üretilen jantların kalıp üzerinde ısınma ve soğuma durumlarında bir jant modelinde metalürjik olarak tespit edilen tam dolmama, porozite ve döküm çatlak durumları incelenmiştir. Kullanılan soğutma grupların kullanım sürelerini içeren Minitab programında deney tasarımı (DoE) oluşturulmuştur. Oluşturulan DoE deney tasarımına uygun deneyler gerçekleştirilmiştir. Yapılan deney sonuçları görsel ve X-Ray üzerinde kontrol edilmiştir. DoE deney sonucunda soğutma gruplarında kullanılan soğutmaların her bir parametre için“Screenin design”aşamasından sonra“ANOVA”testi uygulanmıştır. ANOVA testi ile elde edilen sonuçlara göre hataların giderilmesine yönelik olarak uygulanan soğutma yöntemlerinin etkinliği değerlendirilmiş ve hataları azaltmaya yönelik bir regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the conditions of heating and cooling on the mold during the production of wheels in low-pressure casting machines were examined for metallurgical defects such as incomplete filling, porosity, and casting cracks identified in a wheel model. A design of experiments (DoE) was created in the Minitab program, which included the usage periods of the cooling units. Experiments were conducted in accordance with the designed DoE. The results of the experiments were checked visually and using X-Ray imaging. Following the DoE experiment, an“ANOVA”test was applied to the cooling units for each parameter, after the“Screening design”phase. Based on the results obtained from the ANOVA test, the effectiveness of the cooling methods applied to eliminate errors was evaluated, and a formula was developed through regression analysis to reduce these errors.