Konjenital kalp hastalığı olan çocuklarda trakeobronşiyal dallanma anomalilerinin toraks BT anjiyografi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 834017
  2. Yazar: EZGİ GÜVEL VERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA CEREN SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
AMAÇ: Trakeobronşiyal dallanma anomalileri (TBDA) bronşların anormal lokalizasyonunu ve normale göre fazla bronş varlığını belirten bir terimdir ve 1955 yılında Boyden tarafından tanımlanmıştır. Postmortem örneklere dayanan Boyden'ın terminolojisi, normal segmental bronşiyal anatomiyi ve çeşitli anomalileri tanımlamak için yaygın olarak kullanılmaktadır. TBDA sıklıkla asemptomatiktir ve insidental saptanır. TBDA izole olabileceği gibi konjenital kalp hastalığı (KKH) ve başka anomaliler ile birliktelik gösterebilir. TBDA'nın preoperatif tanınması komplikasyonları önlemek için önemlidir. Çalışmamızın birincil amacı KKH bulunan çocuklarda TBDA sıklığının ve dağılımının değerlendirilmesidir. İkincil amaç ise KKH ile eşlik eden TBDA arasında ilişki olup olmadığının araştırılmasıdır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya Ocak 2010 - Mart 2022 tarihleri arasında toraks BT anjiografi ile incelenen 0-18 yaş grubunda 570 hasta dahil edilmiştir. Hastalar arşiv kayıt sistemindeki sonuçları ile KKH olup olmadığına göre iki gruba ayrılmıştır. KKH bulunan hastalar hastalıklarına göre yedi grupta sınıflandırılmıştır. Hastaların toraks BT anjiyografi görüntüleri bir radyolog tarafından, üç ay arayla iki defa kör olarak TBDA açısından değerlendirilmiştir. Arada kalınan hastalar 5 yıllık tecrübesi bulunan pediatrik radyolog ile birlikte değerlendirilmiştir. İstatistiksel analiz için SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Kategorik değişkenlerin sıklığı yüzdeler ile belirlenmiştir. Kategorik değişkenler arasındaki ilişki ki-kare testi ve Fisher'ın kesin testi ile karşılaştırılmıştır. İnterobserver verilerin istatistiği için Cohen'in kappa uyum analizi kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerde p değerinin 0,05'in altında olması anlamlı kabul edildi. Çalışmamız hastanemiz etik kurulu tarafından onaylanmıştır. BULGULAR: Çalışmamızda KKH ve TBDA arasındaki ilişki incelenmiş olup KKH ile TBDA arasında ve TBDA gruplarından bronşial situs, sol izomerizm, üst lob TBDA ve sol eparteriyel bronş arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir. KKH gruplarından; sol kalp patolojileri, konotrunkal anomaliler ve kompleks kardiyovasküler anomaliler ile TBDA arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Sol kalp patolojileri ve kompleks kardiyovasküler anomaliler ile bronşiyal situs anomalileri arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Ayrıca sol 9 kalp patolojileri ile sol izomerizm ve kompleks kardiyovasküler anomaliler ile sağ izomerizm arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Bundan başka kompleks kardiyovasküler anomaliler ile köprü bronş arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. İki değerlendirme arasındaki uyum incelendiğinde; bronşiyal situs, situs inversus, sağ izomerizm, sol izomerizm, köprü bronş değerlendirilmesinde neredeyse mükemmel uyum mevcuttu. Trakeal bronş ve sol eparteriyel bronş değerlendirilmesinde güçlü düzeyde uyum izlendi. Üst lob TBDA ve sağ preeparteriyel bronşun değerlendirilmesinde orta düzeyde uyum saptandı. Sol prehiparteriyel bronş, aksesuar kardiyak bronş ve genel TBBA değerlendirilmesinde zayıf düzeyde uyum izlendi. Sağ posteparteriyel bronş değerlendirilmesinde minimal düzeyde uyum mevcuttu. Diğer TBDA değerlendirilmesinde uyum saptanmamıştır. Yüksek seyirli orta lob bronşu ise ilk değerlendirmede saptanmazken, ikinci değerlendirmede saptandığı için iki değerlendirme arasındaki uyum değerlendirilememiştir. SONUÇ: Farklı embriyolojik süreçlerle oluşmalarına rağmen KKH ve TBDA arasında ilişki mevcuttur. Cerrahi tedavi ve dolayısıyla entübasyon ihtimali olan bu hasta grubunun operasyon öncesi TBDA açısından değerlendirilmesi komplikasyonların önlenmesi açısından önemlidir. Bu yüzden TBDA hakkındaki bilgimizi arttırmamız, KKH bulunan çocukların görüntülemelerinde TBDA olasılığını bilmemiz ve bu açıdan dikkatli olmamız gereklidir. Özellikle sol kalp patolojileri, konotrunkal anomalileri ve kompleks kardiyovasküler patolojileri olan hasta grubunda TBDA olasılığının fazla olduğunu bilmek ve KKH bulunan çocuklarda sol izomerizm ve sol eparteriyel bronş olasılığının fazla olduğunu bilmek klinisyenler için tedavi öncesi değerlendirmede önemlidir. Çalışmamızın klinisyen ve radyologlar için yol gösterici olup sonuçlarımızın çok merkezli yeni çalışmalar ile desteklenmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
AIM: Tracheobronchial branching anomalies (TBBA) is a term defined as abnormal localization of bronchi and presence of more bronchi than normal. It was defined by Boyden in 1955. Boyden's terminology is based on postmortem examples and is widely used to describe normal segmental bronchial anatomy and various anomalies. TBBA is often asymptomatic and detected incidentally. TBBA may be isolated or may be associated with congenital heart disease (CHD) and other anomalies. Intubation and preoperative recognition of TBBA is important to prevent complications. The primary aim of our study was to evaluate the frequency and distribution of TBDA in children with CHD. The secondary aim is to research whether there is a relationship between CHD and TBBA. MATERIALS and METHODS: 570 patients who were examined by thoracic CT angiography and aged 0-18 years were included in the study between January 2010 and March 2022. Patients were classified whether they had CHD according to results in the archive registry system. Patients with CHD were classified according to CHD subtypes. Thoracic CT angiography images of the patients were evaluated by a radiologist twice, three months apart, for TBBA. Uncertain patients for TBBA were evaluated together by a pediatric radiologist with 5 years of experience. SPSS 25.0 program was used for statistical analysis. The frequency of categorical variables was determined by percentages. The relationship between categorical variables was compared with the chi-square test and Fisher's exact test.