Konjenital kalp hastalığı olan çocuklarda Apo E gen polimorfizminin nöro-bilişsel işlevlere etkisi
The effect of Apo E gene polymorphism on neuro-cognitive functions in children with congenital heart disease
- Tez No: 336669
- Danışmanlar: PROF. DR. KIVILCIM GÜCÜYENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yapılan çalışmalar KKH olan çocukların nörogelişimsel seyrinin normal popülasyondan farklı olduğunu göstermekte ve bu durumun nedenlerine odaklanmaktadır. Günümüzde risk faktörleri arasında şiddetle üzerinde durulan; hastaların Apo E genotipleridir. Çalışmamızda kendi toplumumuzda KKH olan çocuklarda Apo E geninin nörogelişimsel süreç üzerindeki etkisini göstermeyi amaçlamaktayız. Böylece KKH olan çocuklarda ApoE genotipine göre nörogelişimsel durumu öngörmeyi ve ihtiyaç duyan çocukların, önceden belirlenerek desteklenmesini sağlamayı planlıyoruz. 2009-2013 yıllarıarasında GÜTF pediyatrik kardiyoloji polikliniğinde takipli 188 konjenital kalp hastası incelendi. Bu hastaların yaş, cins, anne- baba eğitim düzeyi, gelir gibi sosyodemografik özellikleri belirlendi. Poliklinik değerlendirmesinden sonra hastalara psikometrik değerlendirme yapıldı ve ardından hastaların kan örneklerinde Apo E geni çalışıldı. Bu hastaların yaşa uygun yapılan psikometrik değerlendirmeleri sonucunda siyanotik çocukların baymot sonuçları asiyanotik çocuklara göre anlamlı olarak düşük bulundu.VSD olan hastalar VSD olmayan hastalara göre WISC R toplam zeka bölümünden anlamlı olarak daha iyi puanlar aldı. Bunun dışındaki çocuklar için yapılan psikometrik değerlendirme sonuçları hastalığa sahip olan ve olmayan çocuklar arasında anlamlı fark göstermedi. Çalışmamızdaki hastaların %78,7?si E3/E3 olarak saptandı. Ancak genotipe göre hasta dağılımının farklı olması, genotipin psikometrik değerlendirme sonuçlarının istatistiksel olarak sağlıklı bir şekilde karşılaştırılmasına izin vermedi.
Özet (Çeviri)
Research conducted on children with CHD displays that these children?s neurological development is different than the normal population and focuses on the reasons of this difference. Currently, the factor that attains the highest emphasis is the Apo E genotype of the patients. We aimed at revealing the influence of Apo E gene on the neurological development process of children with CHD. Our goal is, predicting the nurological development of children with CHD according to Apo E gene expression, and anchoring the children requiring support, at an earlier stage. We investigated 188 children patients with CHD, in GUTF pediatric cardiology dept, between 2009-2013. We documented the socio-demographic parameters.. After policlinical examinations followed by psychometric tests, we examined Apo E genotype on blood samples of the children.