Üniversite personelinin bireysel yaratıcılık ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki algısı-Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi örneği
University staff's perception of the relationship between individual creativity and organizational commitment - The sample of Bandırma Onyedi Eylül University
  1. Tez No: 834024
  2. Yazar: YELİZ ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yapılan bu araştırmada üniversite personelinin bireysel yaratıcılık düzeyleri ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi bünyesinde görev yapan 100 akademik ve 100 idari personel olmak üzere toplam 200 personel katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde“Kişisel Bilgi Formu”,“Bireysel Yaratıcılık Ölçeği”ve“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın veri analiz sürecinde SPSS 25.0 programında Independent Samples T test, MANOVA analizi ile Pearson Korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonunda üniversite personelinin bireysel yaratıcılık düzeyleri ile örgütsel bağlılıklarının orta düzeyde olduğu bulunmuştur. Akademik ve idari personelin bireysel yaratıcılık düzeyleri ile örgütsel bağlılıkları arasında anlamlı ilişkinin olmadığı görülmüştür (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between the individual creativity levels of university staff and their organizational commitment. A total of 200 personnel, including 100 academic and 100 administrative personnel working at Bandırma Onyedi Eylül University, participated in the research. In the data collection process of the study, 'Personal Information Form', 'Individual Creativity Scale' and 'Organizational Commitment Scale' were used. In the data analysis process of the research, Independent Samples T test, MANOVA analysis and Pearson Correlation analysis were used in SPSS 25.0 program. At the end of the research, it was found that the individual creativity levels and organizational commitment of university staff were at medium levels. It was seen that there was no significant relationship between the individual creativity levels of academic and administrative staff and their organizational commitment (p>0.05).