Kayaklı koşu sporcularının zihinsel antrenman ile sporda kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between mental training and anxiety levels of ski runners
  1. Tez No: 834030
  2. Yazar: HİCRAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN TEVABİL AKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı, kayaklı koşu sporcularının zihinsel antrenman ile sporda kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelenmektir. Araştırmada, nicel araştırma modellerinden biri olan tarama (survey) modeli kullanılmıştır. Çalışmaya aktif olarak kayaklı koşu sporu yapan 89'u kadın, 119'u erkek olmak üzere toplam 208 sporcu dâhil edilmiştir. Veri toplamak amacıyla araştırmacı ve uzman görüşü ile oluşturulan kişisel bilgi formu dışında Sporda Zihinsel Antrenman Envanteri (Yarayan ve İlhan 2018) ve Spor Kaygı Ölçeği-2 (Karadağ ve Aşçı 2015) kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS v.25.0 kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde normallik dağılımı sorgulanırken Kolmogorov-Smirnov testi uygulanmıştır. Buna ek olarak verilerin Q-Q Plot ve Histogram grafikleri de incelenmiştir. Elde edilen verilerin normallik dağılımı sağlanmadığı için non-parametrik testlerden iki bağımsız değişken için Mann Whitney U, üç ve daha fazla bağımsız değişken için de Kruskal Wallis testleri uygulanmıştır. Kruskal Wallis testinde anlamlı farklılık elde edildiğinde ise iki ortalama arasındaki farkı belirlemek için Bonferroni düzeltmesi yapılarak Mann Whitney U testi uygulanmıştır. İki ölçeğin birbiri arasındaki ilişki incelenirken de Spearman's Rho Korelasyon katsayıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between mental training and anxiety levels in sports of cross-country athletes. Survey model, which is one of the quantitative research models, was used in the study. A total of 208 athletes, 89 women and 119 men, actively engaged in cross-country skiing were included in the study. In order to collect data, apart from the personal information form created with the opinion of the researcher and expert, Mental Training Inventory in Sports (Yarayan & İlhan, 2018) and Sports Anxiety Scale-2 (Karadağ & Aşçı, 2015) were used. The obtained data were analyzed using SPSS v.25.0. Kolmogorov-Smirnov test was applied while questioning the normality distribution in the analysis of the data. In addition, the Q-Q Plot and Histogram graphs of the data were also examined. Since the normality distribution of the obtained data was not provided, Mann Whitney U tests were applied for two independent variables and Kruskal Wallis tests were applied for three or more independent variables from non-parametric tests. When a significant difference was found in the Kruskal Wallis test, Bonferroni correction was made and the Mann Whitney U test was applied to determine the difference between the two averages. While examining the relationship between the two scales, Spearman's Rho Correlation coefficients were examined.