Fenilketonürili çocukların ailelerine uygulanan hemşirelik güçlendirme programının, ailelerin başa çıkma tutumları ve çocukların fenilalanin düzeylerine etkisi
The effect of nursing empowerment program applied to families of children with phenylketonuria on coping attitudes of families and phenylalanine levels of children
  1. Tez No: 834031
  2. Yazar: FAHRİ AŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma, fenilketonüri (FKÜ) tanısı alan 0-3 yaş arası çocukların ailelerine uygulanan güçlendirme programının; ailelerin başa çıkma tutumlarına, hastalığa ilişkin bilgi düzeylerine ve çocukların fenilalanin (FA) düzeylerine etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü olarak yapıldı. Araştırmanın verileri 24.11.2021-28.02.2023 tarihlerinde Van İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Aile Sağlığı Merkezleri'nde toplandı. Araştırma, dahil edilme kriterlerine uyan 19 müdahale ve 17 kontrol grubunda olmak üzere toplam 36 FKÜ'li çocuğun ailesi ile tamamlandı. Müdahale grubundaki ailelere 10 hafta boyunca hemşirelik güçlendirme programı (HGP) uygulandı. Bu programın kapsamı; hastalık yönetimine ilişkin yüz yüze eğitimin, FKÜ tanısı alan çocukların aileleri için hazırlanan eğitim rehberinin (kitapçığının) verilmesinden, eğitim sürecinde telefon görüşmelerinden ve danışmanlık hizmetlerinden oluşmaktadır. Kontrol grubundaki ailelere ise araştırmanın uygulama süresince rutin uygulama (düzenli kan izlemi, diyet uyumu vb.) ve hemşirelik bakımı yapıldı ve uygulama sonrası aynı eğitim ve kitapçık verildi. Veriler;“Çocuk ve Aileyi Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Ailelerin FKÜ ile İlgili Bilgi Düzeylerini Değerlendirme Formu”,“Başa Çıkma Tutumlarının Değerlendirme Ölçeği”ile toplandı.
Özet (Çeviri)
The study was carried out experimentally to examine the effects of the strengthening program applied to the families of 0-3 year old children diagnosed with phenylketonuria (PKU), on the families' coping attitudes, their knowledge about the disease, and the phenylalanine levels of the children. The data of the study were collected in Family Health Centers affiliated to Van Provincial Health Directorate between 24.11.2021-28.02.2023. The study was completed with the families of 36 children with PKU, 19 of whom were in the experimental group and 17 in the control group, who met the inclusion criteria. Nursing empowerment program (HGP) was applied to the families in the experimental group for 10 weeks. The scope of this program; It consists of face-to-face training on disease management, the delivery of the training guide (booklet) prepared for the families of children diagnosed with PKU, phone calls and counseling services during the education process. The families in the control group were given a routine practice (regular blood monitoring, taking into account the recommendations of the relevant physician / dietitian, etc.) during the application of the study, and the same training and booklet were given after the application. Data; It was collected with“Information Form Introducing Children and Family”,“Assessment of Knowledge Levels of Families About PKU”,“Evaluation Scale of Coping Attitudes”.