Yaşamsal bulguları gerçek zamanlı ölçebilen bir akıllı tekstil tasarımı
An intelligent textile design which measures vital signs in real time
- Tez No: 834056
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ALTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Mechatronics Engineering, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Akıllı tekstiller, bir diğer adıyla“E-Tekstiller”, sensörler, mikroişlemciler, piller ve benzeri elektronik bileşenlerin çeşitli yollarla tekstil ürünlerine (iletken iplik, iletken boya vb.) entegre edilmesi ile oluşan sistemlerdir. Bu sayede manyetik, kimyasal, termal ve mekanik değişkenleri (sıcaklık, nem, kuvvet vb.) algılama fonksiyonu kazanırlar. Akıllı tekstiller, elektronik bileşen ve kumaş ara bağlantılarının işlevselliklerinden dolayı, geleneksel üretim yöntemleriyle elde edilemeyen esneklik ve boyutlar gösteren sistemler olup, bu sayede spor giyim, medikal uygulamalar ve savunma endüstrisi gibi birçok alanda kullanılabilmektedir. Bu çalışmada, doğal liflerden üretilmiş bir kumaşa, ATmega 2560 mikroişlemcisi kontrolünde: ADXL345 üç eksenli açısal ivmeölçer modülü, SEN-11574 nabız sensörü, DHT11 ortam sıcaklığı ve bağıl nem sensörü, MLX90614 IR sıcaklık sensörü, SSD1306 128x64 OLED ekran, ve TCA9548A çoklayıcı modülü, iletken iplik ile entegre edilmiştir. Bu sensörlerden alınan kalp ritmi, bağıl nem, vücut sıcaklığı ve hareket bilgisi işlenip SSD1306 OLED ekran bileşenine yansıtılmıştır. Bu sistem aracılığıyla parametreler, bilgisayar bağlantısına ihtiyaç duyulmadan ölçülebilmiş ve kullanıcıya geribildirim yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Smart Textiles, also known as“E-Textiles”, are fabrics that are integrated with sensors, microcontrollers, batteries via various methods (conductive threads, conductive paint etc.). Thus, they can detect magnetic, thermal, chemical and mechanical variables (such as temperature, humidity, force) and react to the change in the variables. Smart textiles show flexibility and dimensions that cannot be achieved by conventional production methods, the reason being the compactness of the interconnection methods between the components and the textile products. For this reason, they can be used in many areas such as sportswear, medical applications and defense industry. This study aims to create a sensing system that detects heart rate, relative humidity, body temperature and movement data and relays the sensor outputs via an OLED screen to the user without the need of an external source using an ATmega 2560 processor that is connected to: an ADXL345 3-axis gyroscope, a SEN-11574 pulse sensor, a DHT11 ambient temperature and relative humidity module, a MLX90614 IR temperature sensor, a SSD1306 128x64 OLED screen, a TCA9548A multiplexer module that are integrated to a textile product that is made of natural fibers.