Yeni medya çağında hipergerçeklik olgusu: İnstagram örneği
Hyperreality in new media age: İnstagram case
- Tez No: 834061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BİLGE GÜRSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada milenyum kuşağı olarak adlandırılan 2000 sonrası doğumlu üniversite öğrencisi gençlerin Instagram kullanımları incelenmiştir. Instagram, son 10 yılda kullanıcı sayısı hızla artan en popüler yeni medya uygulamalarından biridir. Çalışmanın ana amacı, gençlerin Instagram uygulamasını bir hipergerçeklik mekanı olarak nasıl kullandıklarını incelemektir. Çalışmada Instagram, Baudrillard'ın hipergerçeklik ve simülasyon kuramı üzerinden gerçekliğin form değiştirdiği bir medya alanı olarak analiz edilmiştir. Bu bağlamda İletişim Fakültesi ve İşletme Fakültesi öğrencileriyle derinlemesine mülakat yöntemiyle karşılaştırmalı bir saha çalışması yapılmıştır. Saha çalışmasının verileri Maxqda programı ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda gençlerin Instagram'ı bilinçli bir şekilde kullandıkları sonucuna varılmıştır. Ayrıca İletişim Fakültesi öğrencilerinin yeni medya okuryazarlığının İşletme Fakültesi öğrencilerine göre daha yüksek olduğu ve Instagram'ın hipergerçek ortamına daha mesafeli oldukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Instagram usage of young university students born after 2000, which is called the millennial generation, was examined. Instagram is one of the most popular new media applications whose number of users has rapidly increased in the last 10 years. The study's main purpose is to analyze young people's use of Instagram as a hyperreality space. In the study, Instagram is analyzed as a medium where reality changes form through Baudrillard's theory of hyperreality and simulation. In this context, a comparative field study was conducted with Communication Faculty and Business Faculty students through in-depth interviews. The data of the field study were analyzed with the Maxqda program. As a result of the study, it was concluded that young people use Instagram consciously. In addition, it has been observed that Communication Faculty students have higher new media literacy than Business Faculty students and are more distant from the hyper-real environment of Instagram.