Judoculara uygulanan yüksek şiddetli interval antrenmanın (hııt)biyokimyasal ve fiziksel parametrelere etkisinin incelenmesi
Applied to judoka high intensity interval training (hiit) investigation of the effect on biochemical and physical parameters
- Tez No: 834062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Biyokimya, Spor, Anatomy, Biochemistry, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma judo antrenmanlarına ek olarak uygulanan interval antrenmanın sporcuların fiziksel ve biyokimyasal parametreler üzerindeki değişimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma grubunu 12-17 yaşa aralığında judo branşında lisanslı 24 (12 erkek, 12 kadın) gönüllü sporcu oluşturmaktadır. Araştırma grubu kontrol (6 erkek ve 6 kadın) deney grubu (6 erkek, 6 kadın) olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Araştırma grubuna on hafta boyunca haftada 3 gün, günde 60 dakika olacak şekilde judo antrenmanlarına ek olarak yüksek şiddetli interval antrenman programı uygulanmıştır. Araştırma grubundan karaciğer enzimleri (ALT, AST, GGT, ALP, LDH), tam kan hemogram, kan yağları (kolesterol, trigliserit, HDL, LDL) ve hormonlar (testosteron, growth, kortizol, tiroid) seviyelerini belirlemek için antrenmanların başlangıcında ve bitiminde olmak üzere iki defa kan örnekleri alınmıştır. Sporcuların sırt-bacak kuvveti, el kavrama kuvveti, dikey sıçrama ve on metre değerlerini belirlemek için antrenmanların başlangıcında ve bitiminde olmak üzere iki defa ölçümler alınmıştır. Verilerin analizinde SPSS istatistik paket program kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of interval training applied in addition to judo training on the physical and biochemical parameters of athletes. The research group consisted of 24 licensed judo athletes aged between 12 and 17 years (12 males, 12 females). The research group was divided into two groups: a control group (6 males, 6 females) and an experimental group (6 males, 6 females). The research group underwent a high-intensity interval training program in addition to judo training for 3 days a week, 60 minutes per day, for a period of 10 weeks. Blood samples were taken from the research group at the beginning and end of the training to determine liver enzymes (ALT, AST, GGT, ALP, LDH), complete blood count, blood lipids (cholesterol, triglycerides, HDL, LDL), and hormones (testosterone, growth hormone, cortisol, thyroid hormone) levels. Measurements for back-leg strength, hand grip strength, vertical jump, and ten-meter sprint were taken from the athletes at the beginning and end of the training.