Türkiye'de hayvancılığın durumu ve fiyat dışı destekleme uygulamaları üzerine bir araştırma
A Research on the situation of livestock-keeping in Turkey and non-price subsidies
- Tez No: 83408
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN TUFAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET Doktora Tezi TÜRKİYE'DE HAYVANCILIĞIN DURUMU VE FİYAT DIŞI DESTEKLEME UYGULAMALARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Fulya TOPUZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tanın Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ayhan TUFAN 1999, Sayfa: 183 Jüri : Prof. Dr. Ayhan TUFAN Prof.Dr.Gülcan ERAKTAN Prof.Dr Ö.Faruk YALÇIN Bu araştırmada, hayvancılığın Türkiye tanmındaki yeri ve durumu incelenerek sorunlarının saptanması, fiyat dışı destekleme uygulamalarının işleyişi ve ortaya çıkan sorunların çözümüne yönelik önerilerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada; hayvancılığın işletme ve ulusal ekonomi açısından önemli olduğu, ancak Türkiye'de Cumhuriyet Döneminden bu yana beklenen gelişmeyi gösteremediği saptanmıştır. Ele alınan dönemde hayvancılık yapan işletme sayısının arttığı, hayvan başına verimlerin yükseldiği, ancak işletmelerin ihtisaslaşamadığı, verim artışının ve kişi başına tüketimin gelişmiş ülkeler düzeyine ulaşamadığı görülmektedir. Tüm dünyada -olduğu gibi, Türkiye'de de hayvancılık çeşitli şekillerde desteklenmektedir. Desteklemeler, maliyeti düşürme, verimi ve üretimi artırma,yatırımları teşvik etme, tarımda belgeli satış düzenine geçme gibi birden çok amaçla yapılmaktadır. Bu amaçlar için genelde fiyat dışı destekleme araçları kullanılmaktadır. Uygulamada, maliyeti düşürmeye, verimi, üretimi ve üretimin kalitesini artırmaya, yatırımları ve ihracatı teşvik etmeye yönelik destekleme araçlarının kullanıldığı görülmüştür. Türkiye'de hayvancılığın desteklenmesi amacıyla halen, süt teşvik primi, ilaç ve suni tohumlama destekleme ödemesi, faiz sübvansiyonu ile ticaret düzenlemeleri destekleme aracı olarak kullanılmaktadır. Desteklemeye yönelik yasal, kurumsal, ve finansal yapıda bir istikrar bulunmamakta, destekleme miktarları ve uygulama şekilleri bilimsel esaslara dayandırılmadan belirlenmektedir. Ayrıca, uygulamalarda gereksiz işlemler türetilmektedir. Ayrıca, bu faktörler ile işletmelerin küçük ölçekli olması ve bu işletmelerin uygulamalardan istenilen düzeyde yararlanamaması sonucu; destekleme uygulamaları hayvancılığın sorunlarını çözmeye olumlu etkide bulunamamıştır. Ancak uygulamalardan yararlanan üreticilerin % 79.52'si girdi desteklemelerinin üretim maliyetinin düşmesine, %81.93'ü ürün teşviklerinin üretim miktarının artmasına, %70.27'si kapasite artışına gitmelerine desteklemelerin etkili olduğunu belirtmişlerdir. Bunun yanında üreticiler, uygulamadaki sıkıntılara rağmen hayvancılığın desteklenmesi gerektiğini ifade etmişlerdir. Türkiye'de hayvancılığın sorunlarını gidermek, kaynakların israfını önlemek ve istikrarlı bir yetiştiricilik sağlayabilmek amacıyla; son yıllarda gündeme gelen, doğrudan gelir desteği sistemi ile hayvan yetiştiricilerinin desteklenmesinin mevcut uygulamalardan daha yararlı olabileceği sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Hayvancılık, Destekleme Politikaları, Fiyat Dışı Destekleme Uygulamaları, Teşvik Politikaları, Sübvansiyonlar, Hayvancriık Kredileri, Hayvancılık Sorunları, Doğrudan Gelir Desteği.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT Ph.D.Thesis“A RESEARCH ON THE SITUATION OF LIVESTOCK-KEEPING IN TURKEY and NON-PRICE SUBSIDIES”Fulya TOPUZ Ankara Universitiy Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor :Prof.Dr. Ayhan TUFAN 1999, Page 183 Jury :Prof. Dr. Ayhan TUFAN Prof.Dr.Gülcan ERAKTAN Prof.Dr Ö.Faruk YALÇIN This study envisages the examination of the place and importance of livestock-keeping in the Turkish agriculture and the identification of its problems, the operation of non-price support practices and the development of solutions for problems that arise in the process. The study revealed that the livestock-keeping is important from the enterprise and national economy viewpoints although it failed to display the desired development since the proclamation of the Republic of Turkey. The number of the enterprises involved in livestock -keeping bad increased and the yield per animal had improved in the studied period. The enterprises were not able, however, to specialise in livestock-keeping increase of the productivity and per capita consumption remained below those of developed countries.IV Like the most countries of the world; the livestock -keeping is supported in Turkey variously. This support is provided for several purposes including reduction of costs, raising yield and productivity, encouragement of investments and introducing a registrated sales system in agriculture. Non-price support tools are used for these purposes. It was noted that supporting measures for reducing costs, improving yield, and the quality of product and encouraging the investments and exports were extensively used. Premiums paid to milk producers, support payments to the consumers of pestisides and artificial insemination, interest rate subsidies and trade arrangements are the current agricultural policy measures in Turkey. Stability is nevertheless is lacking in the legal, institutional and financial structures designed for the support and the amounts to be granted and the implementation methods are determined without any scientific basis, not to mention the introduction of unnecessary formalities in the practice. Coupled to the relatively small sizes of the enterprises and to the denial of supports to such entities, these factors fell short of exerting a satisfactory solution of the problems of livestock-keeping. However, 79,52 percent of breeders benefiting from these schemes indicated that the input supply supports lowered their production costs, 81,93 percent stated that product incentives enabled them to raise the production and 70,27 percent declared that they enabled them to proceed with capacity increases. As general remarks, they added that livestock should be supported despite the problems encountered in the practice. It has thus been concluded that the support of animal raisers by the direct income support which recently came into the agenda may well be more profitable than the current practices for solving the problems of this subsector, preventing the wastage of available resources and ensuring a stable production. KEY WORDS.'Livestock- keeping, Support Policies, Non- Price Subsidies, Encourgament Policies, Subsidies, Livestock Credits, Problems of Livestock- Keeping, Direct Income Payment.