Evaluation of process parameters of multipoint sheet metal forming
Çok noktalı sac metal şekillendirmede proses parametrelerinin incelenmesı
  1. Tez No: 834107
  2. Yazar: MAHMUT TANDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EYERCİOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DÜLGER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sac metal şekillendirme, otomotiv ve havacılık gibi birçok endüstride 3 boyutlu parçalar üretmek için sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. En popüler sac şekillendirme tekniklerinden biri sabit kalıplı şekillendirmedir. Ancak seri üretim için oluşturulan geleneksel şekillendirme teknikleri esnek olmamakla birlikte pahalıdır. Bu durum onları küçük ölçekli ve prototip üretimi için ekonomik olarak uygunsuz hale getirir. Son zamanlarda geliştirilen çok noktalı şekillendirme (ÇNŞ) gibi esnek şekillendirme teknikleri, küçük parti ve prototip üretimi için daha uygundur. Geleneksel katı damgalama ekipmanı, pim kutuları içeren bir dizi ayrı kalıpla değiştirilmiştir. Bu çalışmada, 0,5 mm kalınlığındaki alüminyum 1100 parçalarının hasar faktörü, etkin gerilme dağılımı ve gerekli şekillendirme yükleri, göreli sabitleme ve aktif zımba ayarlama yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. V-biçimli (F1), dalgalı-biçimli (F2) ve 3B serbest biçimli yüzey (F3) bileşenler için 10 mm, 12 mm ve 14 mm çapında pimler kullanılarak sonlu eleman simülasyonları gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, 12 mm çapındaki pim için bağıl sabitleme deneyleri gerçekleştirilmiş ve simülasyonlar, pimin ve şekillendirilmiş sac levha bölümlerinin şekillendirme yükleri ve inceltme temas noktaları ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, ÇNŞ işleminin pim çapından önemli ölçüde etkilendiği keşfedildi. Daha büyük çaplı pimler daha yüksek gerilimlere ve sac metal yırtılmasına neden oldu. Ayrıca aktif zımba ayarlama yönteminin tüm şekiller için göreli tespit yöntemine göre daha iyi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Sheet metal forming is a method that is frequently used to produce 3D parts in several industries, such as automotive and aviation. One of the most popular sheet metal forming techniques is stamping. However, traditional forming methods created for mass production are inflexible and expensive. For this reason, it makes them economically unsuitable for small-batch and prototype production. Flexible forming techniques, such as multi-point forming (MPF), which have recently been developed, are more suitable for small-batch and prototype manufacturing. Traditional solid stamping equipment could be replaced by a set of discrete dies containing pin boxes. The damage factor, effective stress distribution, and required forming loads of aluminium 1100 parts with a thickness of 0.5 mm were examined in this study using relative fixation and active punch adjustment methods. Finite element simulations were carried out using 10 mm, 12 mm, and 14 mm diameter pins for V-shaped (F1), wavy-shaped (F2), and 3D free-form surface (F3) components. Furthermore, experiments of relative fixation for the 12 mm diameter pin were performed, and the simulations were compared with the forming loads and the thinning contact points of the pin and formed sheet metal sections. In conclusion, it was discovered that the MPF process is significantly affected by pin diameter. Higher stresses and sheet metal tearing were caused by larger diameter pins. Also, it was seen that the active punch adjustment method is better than the relative fixation method for all shapes.