Doğum yapan kadınlarda obstetrik şiddet ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of obstetric violence and influencing factors in intrapartum period
  1. Tez No: 834106
  2. Yazar: BEDİA IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVŞEN NAZİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, doğum yapan kadınların obstetrik şiddet yaşama durumları ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı nitelikte olan bu çalışmaya, Türkiye'nin güney bölgesindeki bir devlet hastanesinde vajinal doğum yapan 200 kadın alınmıştır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Doğuma İlişkin Özellikler Bilgi Formu ve Obstetrik Şiddet Tanılama Formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ve ki kare testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted out to determine the obstetric violence status of women who gave birth and the affecting factors. This descriptive study included 200 women who had a vaginal delivery in a state hospital in the southern part of Turkey. Data were collected with Personal Information Form, Birth Characteristics Information Form and Obstetric Violence Diagnosis Form. Descriptive statistics and chi-square tests were used in the analysis of the data.