Investigation of english idiom and proverb teaching at high schools
Liselerde ingilizce deyim ve atasözü öğretiminin incelenmesi
  1. Tez No: 834144
  2. Yazar: YUSUF YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez, Türkiye'deki liselerde İngilizce deyim ve atasözlerini öğrenme ve öğretmeye yönelik öğrenci ve öğretmenlerin algılarını araştırmaktadır. Liselerde deyim ve atasözü öğretimi ile ilgili durumu ortaya koymak için öğrenci ve öğretmen görüşlerine başvurulmuş ve İngilizce ders kitapları incelenmiştir. Lise öğrencilerinin İngilizce deyim ve atasözlerini öğrenmeye ve öğretilmesine yönelik tutumlarının yanında, İngilizce öğretmenlerinin ve lisedeki İngilizce ders kitaplarının öğrencilere İngilizce deyim ve atasözlerini ne kadar öğrettiği de belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışma aynı zamanda liselerde kullanılan İngilizce ders kitaplarındaki deyim ve atasözlerinin varlığını ve sıklığını ortaya çıkarmayı da amaçlamaktadır. Bu amaçlara ulaşmak için Türkiye'de liselerde okuyan 1216 öğrenci ve görev yapan 251 öğretmene anket uygulanmış ve çoğunluğun kullandığı ders kitapları incelenmiştir. Sonuç olarak lise öğrencilerinin İngilizce deyim ve atasözlerini öğrenmeye ve öğretmeye yönelik olumlu tutumlara sahip oldukları, İngilizce deyim ve atasözü öğreniminin dil yeterliliği ve kültürel farkındalık bakımından önemli olduğunu ancak İngilizce deyim ve atasözleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarını düşündükleri ortaya çıkmıştır. İngilizce öğretmenleri de aynı görüşleri savunurken ders pratiklerinde bazı öğretmenlerin deyim ve atasözüne az yer verdikleri, bazılarının ise deyim ve atasözü öğretiminde farklı aktiviteler ve yöntemlerle kullandığı görülmüştür. Ders kitabı analizi, incelenen MEB İngilizce ders kitaplarının genel olarak deyim içerdiğini, atasözü sayısının ise sınırlı olduğunu açığa çıkarmıştır. Deyim ve atasözleri ise genellikle izole bir halde sunulmuş sıklıkla bir bağlam içinde verilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This paper investigates students' and teachers' views on learning and teaching English idioms and proverbs in high schools in Türkiye. To reveal the situation regarding the teaching of idioms and proverbs in high schools, students' and teachers' opinions were surveyed and textbooks were examined. In addition to the high school students' attitudes towards learning and the way of teaching English idioms and proverbs, it was also tried to determine to what extent English teachers and high school English textbooks utilized English idioms and proverbs in the English lessons. The study also aims to provide information about the presence and frequency of idioms and proverbs in high school English textbooks. In order to achieve these objectives, a questionnaire was sent to 1216 students and 251 teachers in high schools in Türkiye, and the textbooks most of them use were studied. As a result, it was found that students have positive attitudes towards learning and teaching English idioms and proverbs, that they think learning English idioms and proverbs is important to improve their language skills and cultural awareness, but that they think they do not have enough knowledge about English idioms and proverbs. English teachers hold the same views, with some teachers giving little space to idioms and proverbs in their lessons, while others use different activities and methods for teaching idioms and proverbs. The textbook analysis revealed that the MEB English textbooks under study generally include idioms while the number of proverbs is limited. On the other hand, idioms and proverbs are generally presented in isolation and often not placed in context.