Foton-proton çarpıştırıcılarında polarizasyon olayları
Polarization phenomena in the gamma-proton collision
- Tez No: 83416
- Danışmanlar: PROF. DR. Z. ZEKERİYA AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Doktora Tezi FOTON-PROTON ÇARPIŞTIRICILARINDA POLARİZASYON OLAYLARI Oktay YILMAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Z. Zekeriya AYDIN 1999, Sayfa: 69 Jüri : Prof. Dr. Z. Zekeriya AYDIN Prof. Dr. A. Ulvi YILMAZER Doç.Dr. Ahmet T. ALAN Bu çalışmada, polarize reel gamma-proton (deuteron) çarpışması vasıtasıyla nükleonlardaki polarize valans ve acayip deniz kuark dağılımla rının belirlenmesi tartışılmaktadır. Daha sonra, gelecekte kurulması önerilen ~/p çarpıştırıcıiarının fizik sel programları çerçevesinde bazı süpersimetrik parçacıkların (skaler ku- arklar ve charginolar gibi) üretim tesir kesitleri ve polarizasyon asimetri leri, çarpışan demetlerin polarizasyonları da göz önüne alınarak, farklı enerji ve ışınlık değerlerine sahip makinalarda hesaplanmaktadır. Skuark ve charginolar için gözlenebilir üst kütle sınırları saptanmakta ve sonuçlar tartışılmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Stokes parametreleri, yoğunluk matrisi, 7P çarpıştırıcısı, asimetriler, kuark dağılım fonksiyonu, enerji spektrumu, Compton geri-saçılması.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Ph.D.Thesis POLARIZATION PHENOMENA IN THE GAMMA-PROTON COLLISION Oktay YILMAZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Engineering Physics Supervisor: Prof. Dr. Z. Zekeriya AYDIN 1999, Page: 69 Jury : Prof. Dr. Z. Zekeriya AYDIN Prof. Dr. A. Ulvi YILMAZER Assoc.Prof. Dr. Ahmet T. ALAN We discuss the possible experimental determination of the polar ized valance and strange sea quark distributions in nucleons through the polarized real gamma-proton (deuteron) collision. Then the production cross sections of some supersymmetric parti cles (such as scalar quarks and charginos) and polarization asymmetries are calculated in the machines having different energy and luminosity values by considering the polarization of the colliding beams, within the framework of the physics programs of recently proposed jp colliders. The observable upper mass limits for the squarks and charginos are found and the results are discussed. KEY WORDS: Stokes parameters, density matrix, jp collider, asymmetries, polarized quark distribution, energy spectrum, Compton back-scattering.