Emzirme öz-yeterliliği, emzirme motivasyonu, benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between breastfeeding self-efficacy, breast-feeding motivation and self-esteem
  1. Tez No: 834155
  2. Yazar: BAŞAK ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANSU AKDAĞ TOPAL, DOÇ. DR. HANDAN BOZTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Emzirme, doğum sonu dönemde anne bebek arasında bağın hızlıca oluşmasında önemli bir yere sahiptir. Emzirmenin erken dönemde başlaması ve devam etmesinde annelerin emzirme öz-yeterliliği algıları etki gösterir. Bandura'nın öz-yeterlilik kuramından etkilenerek oluşturulan emzirme öz-yeterliliği annelerde oluşan emzirme motivasyonu ve annelerin kendine olan güveninden etkilenmektedir. Bu çalışmada; Emzirme Öz-yeterliliği, Emzirme Motivasyonu Benlik Saygısı Arasındaki İlişkinin İncelenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve karşılaştırmalı olarak planlanan çalışma Gazi Üniversitesi Hastanesinde 20 Kasım 2022- 1 Mart 2023 tarihleri arasında güç analizi ile belirlenen 260 postpartum dönemdeki anne ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak, Sosyodemografik Form, Emzirme Öz-yeterlilik Ölçeği, Emzirme Motivasyon Ölçeği, Benlik Saygısı Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Breastfeeding plays an important role in the rapid establishment of the bond between the mother and the baby during the postpartum period. The perception of maternal self-efficacy in initiating and continuing breastfeeding has an impact. Breastfeeding self-efficacy, influenced by Bandura's self-efficacy theory, is affected by mothers' breastfeeding motivation and their confidence in themselves. This study aims to examine the relationship between breastfeeding self-efficacy, breastfeeding motivation, and self-esteem. The descriptive and comparative study was conducted with 260 postpartum mothers determined through power analysis at Gazi University Hospital between November 20, 2022, and March 1, 2023. The data collection tools included a Socio-demographic Form, Breastfeeding Self-Efficacy Scale, Breastfeeding Motivation Scale, and Self-Esteem Scale.