Özel bir hastanenin dahiliye polikliniğine başvuran yetişkin bireylerde diyetle fruktoz alımının metabolik sendrom parametreleri ile ilişkisi
The relationship between dietary fructose intake and metabolic syndrome parameters in adult individuals applicable to the internal medicine clinic of a private hospital
  1. Tez No: 834156
  2. Yazar: ÇİĞDEM YARARBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ATEŞ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bulaşıcı olmayan hastalıkların aynı çatı altında toplandığı önemli bir komorbidite olan metabolik sendrom, prevalansı her geçen gün katlanarak artan önemli bir hastalıktır. Yaşam stili, fiziksel aktivite düzeyi, genetik faktörler gibi sebeplerin yanında beslenmenin çok kritik öneme sahip olduğu bilinmekle birlikte son dönemde fruktoz tüketiminin hastalık bileşenleri ile olan ilişkisine odaklanılmıştır. Bu çalışma, Okan Üniversitesi Hastanesinin Dahiliye Polikliniğine başvuran 180 gönüllü katılımcı ile yürütülmüş ve katılımcılara genel bilgileri araştıran anket formu, besin tüketim sıklığı ve fruktoz tüketim formu uygulanmıştır. Katılımcıların antropometrik ölçümleri araştırmacı tarafından ölçülüp kaydedilmiş ve daha önce analiz edilen kan parametreleri toplanmıştır. Araştırmaya yaş ortalaması 32,53±11,3 yıl olan 105 kadın; yaş ortalaması 36,65±12,83 yıl olan 75 erkek olmak üzere toplamda 180 yetişkin birey katılmıştır. Katılımcıların metabolik sendrom (MetS) görülme oranları ATP III kriterlerine göre %20, IDF kriterlerine göre %27,78 bulunmuş olunup, cinsiyetler arasında bu oranın anlamlı bir farklılık göstermediği saptanmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Non-communicable diseases, encompassing an important comorbidity known as metabolic syndrome, are significant disorders with a rapidly increasing prevalence. While factors such as lifestyle, physical activity levels, and genetic factors are recognized as influential, nutrition has gained particular importance, specifically in relation to the components of the disease, with recent focus on the relationship between fructose consumption and metabolic syndrome. This study was conducted with 180 voluntary participants who visited the Internal Medicine Clinic of Okan University Hospital. The participants completed a questionnaire gathering general information, a food frequency questionnaire, and a fructose consumption form. Anthropometric measurements of the participants were taken and recorded by the researcher, and previously analyzed blood parameters were collected. A total of 180 adult individuals participated in the study, comprising 105 females with a mean age of 32.53±11.3 years and 75 males with a mean age of 36.65±12.83 years. The prevalence of metabolic syndrome among the participants was found to be 20% according to ATP III criteria and 27.78% according to IDF criteria, with no significant difference observed between genders (p>0.05).