Balkan Savaşları dönemindeki çocukluk algısı
Perception of childhood during the Balkan Wars
  1. Tez No: 834162
  2. Yazar: EMİNE AK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÇAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Balkan Savaşları Dönemindeki Çocukluk Algısı isimli tezde, olağanüstü bir dönem olan savaş yıllarındaki çocukluk algısının siyasi, toplumsal ve sosyal açıdan nasıl işlendiği ve geçirdiği dönüşüm ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Çalışma neticesinde olağan dönem çocukluk algısı ile savaş dönemi çocukluk algısı arasında belirgin farklar olduğu ortaya konulmuştur. Savaş dönemi çocuk algısı siyasi politikalardan etkilenerek çocukların militarize edilmesine neden olmuştur. Yine savaş dönemi çocuklarının ebeveynlerinin sorumluluklarını yoğun bir şekilde üstlendikleri ve çocukluk ile yetişkinlik arasındaki sınırların yumuşadığı görülmüştür. Savaşın sosyal hayattaki etkileri de çocukların hayat akışını olumsuz yönde etkilemiştir ve savaş çocukların eğitimlerine, oyunlarına, hikâyelerine kadar sirayet etmiştir. Çalışma boyunca farklı enstrümanlarla çocukların hayatına dâhil olan savaşın etkileri örneklerle açıklanılmaya çalışılmıştır. Çocuklarının deneyimlerini resmi belgelerle yansıtmak mümkün olmadığı içinse ana kaynak olarak çocukların deneyimlerini daha kapsamlı bir şekilde yansıtabilecek olan hatıralar, biyografiler ve dönemin şartlarından etkilenerek kurgulanan edebi eserler seçilmiştir. Ayrıca çalışmada, çocukluk algısını yansıtan farklı dinamikleri bir arada incelendiği için kaynak kullanımında da disiplinler arası yönteme başvurulmuştur. Tezin ilk bölümünde yönetimlerin çocukluk algısına olan etkisinin anlaşılması adına Avrupa'daki, II. Abdülhamid dönemindeki ve II. Meşrutiyet dönemindeki çocukluk algısı açıklanmıştır. İkinci bölümde, dönem politikalarının ve sosyal yaşantının biyografi ve anılara nasıl yansıdığı üçüncü bölümde ise edebî kurgulara nasıl yansıdığı örneklerle incelenmiştir. Neticede görülmüştür ki dönem politikaları ve hâkim çocukluk algısı hem ben-anlatılarında hem de kurgu metinlerde yer almaktadır. Bu sayede hem çocukluk tarihinin hem de farklı kaynakların bir arada kullanılmasına dikkat çekilmiş ve alanda araştırılabilecek konulara örnek teşkil edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis titled“Perception of Childhood during the Balkan Wars,”an attempt is made to disclose how the perception of childhood during the extraordinary war years was perceived politically and socially and how it transformed. The study reveals that there were substantial differences between the perception of childhood during the ordinary period and the perception of childhood during wartime. The influence of governmental actions on the perception of childhood during wartime led to the militarization of children. During the conflict, it was also observed that children took on the responsibilities of their parents and that the line between childhood and adulthood blurred. The effects of the conflict on social life have also had a negative impact on the development of children, and the war permeated their education, games, and stories. The effects of the conflict, which entered children's lives through various means, were attempted to be illustrated with examples throughout the study. The primary sources for this thesis are memoirs, biographies, and literary works, which can reflect the experiences of children more comprehensively than official documents, which do not adequately cover their experiences. In addition, an interdisciplinary approach was employed in using sources, as the study analyzes various dynamics reflecting the collective perception of childhood. In the first chapter of the thesis, the perception of childhood in the West, during the Abdülhamid II and Constitutional Monarchy II eras is described in order to comprehend the influence of administrations on the perception of childhood. The second chapter examines how the period's policies and social life are reflected in biographies and memoirs, and in the third chapter, how children are reflected in literary fiction is analyzed. As a result, it is evident that both self-narratives and fictional texts reflect the period's policies and the prevalent view of childhood.