The analysis of the integration process of the Organization of Turkic States (OTS) from a neofunctionalist pespective
Türk Devletlerı̇ Teşkı̇latı'nın yenı̇ ı̇şlevselcı̇ bakış açısıyla ı̇ncelenmesı̇
  1. Tez No: 834161
  2. Yazar: REŞİDE DENİZ ÜNVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği 1991'de yıkılınca, Türkçe konuşan cumhuriyetler bölgede ortaya çıkmıştır. Üzerinden çok zaman geçmeden, Türkiye bu ülkelerle yavaşça ilişki kurmaya başlamıştır. Bunu Türk dili konuşan ülkelerin bölgesel entegrasyon sürecini takip etti. Türk Dili Konuşan Ülkelerin bölgesel entegrasyon süreci 1992 yılında Ankara Zirvesi ile başlamış, ardından örgütün hükümetler arası yapısının şekillendiği 2009 yılında Nahçıvan Zirvesi izlemiştir. Ayrıca, İstanbul'da gerçekleşen 8. Zirvede, Organizasyon Türk Devletleri Teşkilatı adını almıştır. Ekonomik, kültürel, politik ve eğitim alanlarında işbirliği yapan kuruluş, bölgesel entegrasyona temel oluşturmaktadır. Bu bağlamda örgüt, bölgede artan etkisi ile Türk ülkeleri ve bölge için önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türk dili konuşan devletlerin örgütlenmesini yeni işlevselci bir bakış açısıyla analiz etmektir. Yeni işlevselci bakış açısına göre, entegrasyon sürecinde bir sektördeki iş birliği diğer sektörü etkilemektedir. Bu argüman, Türki Cumhuriyetlerin bütünleşme süreci örneğinde kendini kanıtlamaktadır. Örneğin,kültürel işbirliği eğitimdeki işbirliğini otomatik olarak etkilemektedir. Yeni İşlevselci bakış açısının bir diğer argümanı, ekonomik 174işbirliğinin başka işbirliği alanları yaratarak veya geliştirerek entegrasyonu daha da zorlamasıdır. Türk Devletleri Teşkilatı örneğinde ekonomik işbirliğinin ulaştırma ve turizmde işbirliği gibi diğer birçok işbirliği alanını etkilediği analiz edilebilir.Bu tezdeki temel argüman, Türk Devletleri Teşkilatı'nın, gelecekte üyeler arasındaki ilişkileri başarılı bir şekilde geliştireceği ve Yeni İşlevselci bir bakış açısıyla bölgesel entegrasyonu daha fazla geliştireceğidir.
Özet (Çeviri)
Following the Soviet Union's disintegration in 1991, the Turkic-speaking former Soviet republics became independent states. It was not long after, Türkiye began to build relations with those countries in a gradual manner. The initial bilateral ties led to the process of developing a regional integration process on a multilateral level. The regional integration process of Turkic Speaking Countries started with the Ankara Summit in 1992. Nakhchivan Summit in 2009 was another milestone in the organizational history, as now called the Organization of Turkic Speaking States had gained a more institutionalized structure. The Organization, which aims to facilitate the member states' cooperation in economic, cultural, political and education fields, provides a basis for regional integration.With its increasing influence in the region , the Organization is essential for the Turkic countries and the region. This thesis analyzes the Organization of Turkic-speaking States from a Neofunctionalist perspective. According to the Neofunctionalist perspective, cooperation in one sector may have a positive impact in other areas (spill-over effect) during the integration process. This argument proves itself in the example of theintegration process of the Turkic Republics. For instance, cultural cooperation automatically affects cooperation in education. Another argument of the Neofunctionalist perspective is the fact that economic cooperation further pushes for integration by creating or developing other cooperation areas. In the example of the Organization of the Turkic States, it can be analyzed that economic cooperation has an impact on many other areas of collaboration such as in transport and tourism. Therefore, the main argument in this thesis is that the Organization of Turkic States helps developing multilateral ties among the Turkic states by gradually spreading cooperation ties among various issue areas, as suggested by the Neofunctionalist perspective.