Büyükşehir belediyelerinin spor hizmetleri: Trabzon büyükşehir belediyesi örneği
Sports services of metropolitan municipalites: the case of Trabzon metropolitan municipality
- Tez No: 834179
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİL CALAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Spor, özellikle gençler olmak üzere toplumun her kesimi için bedensel ve zihinsel sağlık açısından son derece önemli bir etkinliktir. Bu nedenle, spor hizmetleri kamu yönetimleri için önemli bir alan olarak kabul edilmektedir. Sporun geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması konusunda yerel yönetimlerin rolü ve gerekliliği açıktır. Büyükşehir belediyeleri, büyük şehirlerde yaşayan insanların ve amatör spor kulüplerinin sporla ilgili faaliyetlerine imkanlar dahilinde katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmada, toplum hayatındaki sporun önemi, Türkiye'deki kamu kurumlarının ve özellikle yerel yönetimlerin sporla ilgili görev ve sorumlulukları yerine getirmedeki etkinlikleri incelenmektedir. Örnek olarak Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin spor hizmetleri incelenerek, spor hizmetlerine yönelik beklentiler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sports, especially for people of all ages, are highly important for physical and mental health within society. Therefore, sports services are considered a significant area for public administrations, particularly in the context of youth engagement. The role and necessity of local governments in promoting and expanding sports are evident. Metropolitan municipalities contribute to the sporting activities of urban dwellers and amateur sports clubs to the best of their capabilities. In this study, the importance of sports in community life and the effectiveness of public institutions in Turkey, particularly local governments, in fulfilling their duties and responsibilities related to sports are examined. As an example, the sports services provided by Trabzon Metropolitan Municipality are analyzed to highlight expectations regarding sports services.