Sporcularda belirsizliğe tahammmülsüzlüğün yordanmasında mükemmeliyetçilik ve zihinsel dayanıklılığın rolü
The role of perfectionism and mental toughness in predicting intolerance of uncertainty in athletes
  1. Tez No: 834191
  2. Yazar: ORHAN BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERKAN BOZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı; sporcularda belirsizliğe tahammülsüzlüğün yordanmasında mükemmeliyetçilik ve zihinsel dayanıklılığın rolünü cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, yaşanılan çevre, spor tecrübe yılı ve spor branş türü gibi çeşitli değişkenler ile karşılaştırmaktır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de yaşayan sporcular oluştururken, örneklem grubunu 204 kadın ve 182 erkek olmak üzere toplamda 386 gönüllü sporcu oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan''Kişisel Bilgiler Formu'' Freeston Rhéaume, Letarte Dugas and Ladouceur (1994) tarafından geliştirilen, Türkçeye uyarlama çalışması Sarı ve Dağ (2009) tarafından yapılan Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği, Spor ortamındaki zihinsel dayanıklılık seviyesini belirlemek amacıyla Sheard, Golby ve Wersch (2009) tarafından geliştirilen, Türkçe'ye uyarlaması Altıntaş ve Koruç (2016) tarafından yapılan Sporda Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği, Dunn, Causgrove-Dunn ve Syrotuik (2002) tarafından geliştirilen, Türk sporcular için geçerlik ve güvenirlik çalışması Çepikkurt (2011) tarafından yapılan Spora Özgü Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilen SPSS 25,0 programına yüklenmiştir. Yapılan analizler sonucunda; verilerin normal dağılım sergilediği belirlenmiş ve istatistiki analizlerde parametrik testler kullanılmıştır. ANOVA ve t-testi yapılarak incelenen cinsiyet, yaş, eğitim durumu, yaşanılan çevre, spor tecrübe yılı ve spor branş türü değişkenlerinde tespit edilen farklar için Posthoc LSD analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; eğitim düzeyi arttıkça zihinsel dayanıklılığın arttığı, kadın katılımcıların zihinsel dayanıklılık düzeylerinin erkek katılımcılara göre daha düşük olduğu ve spor tecrübesinin artmasıyla katılımcıların zihinsel dayanıklılık düzeylerinin arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the role of perfectionism and mental toughness in the prediction of intolerance of uncertainty in athletes with various variables such as gender, age, education level, living environment, years of sport experience and sport branch type. While the population of the study consisted of athletes living in Turkey, the sample group consisted of 386 volunteer athletes, 204 women and 182 men. As a data collection tool in the study, the“Personal Information Form”created by the researcher was used. The Intolerance of Uncertainty Scale developed by Freeston-Rhéaume, Letarte Dugas and Ladouceur (1994) and adapted into Turkish by Sarı and Dağ (2009), and the Intolerance of Uncertainty Scale developed by Sheard, Golby, and Wersch (2009) to determine the level of mental endurance in the sport environment, The Mental Endurance Scale in Sport, which was adapted into Turkish by Altıntaş and Koruç (2016), and the Sport Specific Multidimensional Perfectionism Scale developed by Dunn, Causgrove-Dunn, and Syrotuik (2002) and whose validity and reliability study for Turkish athletes was conducted by Çepikkurt (2011) were used. The data obtained were uploaded to the SPSS 25.0 program. As a result of the analysis, it was determined that the data were normally distributed and parametric tests were used in statistical analysis. Posthoc LSD analyses were performed for the differences found in the variables of gender, age, education level, living environment, years of sport experience and sport branch type, which were examined by ANOVA and t-test. As a result of the analyzes; it was determined that mental endurance increased as the level of education increased, the mental endurance levels of female participants were lower than male participants, and the mental endurance levels of the participants increased with increasing sports experience.