Leo Brouwer'ın müziğinde avangart: 'La Espiral Eterna' isimli eserde simetrik ve çembersel ilişkiler
Avant-garde in Brouwer's music: Symmetrical and cyclical relationships in 'La Espiral Eterna'
- Tez No: 834199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN KÖKSAL İNCİRLİOĞLU, DOÇ. DR. ASIM KÜRŞAD TERCİ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Leo Brouwer (d. 1939), kariyeri boyunca sanatla ilgili farklı düşüncelerden etkilenmiş bir bestecidir. Eserleri kendisi ve hakkında çalışmalar yapmış akademisyenler tarafından, bu etkilere dayalı besteleme tekniklerindeki değişikliklere göre üç farklı döneme ayrılır. Bu çalışmada, bestecinin 1971 yılında bestelediği La Espiral Eterna başlıklı eserinin analizi üzerinden, Brouwer'in“avangart”döneminde etkilendiği faktörler ve bunları müziğine nasıl yansıttığının açıklanması amaçlanır. La Espiral Eterna'ya bestecinin kendisi, akademisyenler ve yorumcular tarafından büyük önem atfedilmiş, eser bestecinin“kilometre taşı”olarak nitelendirilmiştir. Esere verilen önemin ve bu teze konu olmasındaki sebebi, Brouwer'ın avangart döneminde etkilendiği tüm unsurları içinde barındırıyor olmasıdır. Tezin ilk bölümünde, Brouwer'ın farklı dönemlerdeki bestecilik dili, özellikle La Espiral Eterna eserini bestelediği avangart dönem ve etkilendiği faktörler anlatılmıştır. Bu dönemde kendisinin müzikle ilgili görüşlerini şekillendiren olaylar hakkında temel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde, tezde izlenilen analiz yöntemi ve tezin genel çerçevesi açıklanmıştır. Set teorisi, simetrik veya çembersel yapıların isimlendirilmesi ve ilişkilendirilmesinde kullanılan terminoloji, çeşitli örnekler vasıtasıyla anlatılmıştır. Tezin son bölümü ise La Espiral Eterna eserinin detaylı analizine ayrılmıştır. Bu bölümde eser içinde bulunan yapısal bölmeler, alt başlıklara bölünmüştür. Her bölmeyi oluşturan küçük yapıların, önce birbirleri ile, ardından bulunduğu bölme ile, son olarak da eserin tamamı ile tutarlılığı ve ilişkisi özelden genele incelenmiştir. Bu bilgilerin aynı zamanda ilk bölümde anlatılan, bestecinin avangart döneminde etkilendiği unsurlar ile nasıl bağdaştığı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Leo Brouwer (b. 1939) is a composer who has been influenced by various artistic ideas throughout his career. Brouwer himself and the academics who have studied his work has divided his compositions into three different periods based on changes in composition techniques and influences. This study aims to explain the factors that influenced Brouwer during his“avant-garde”period and how he reflected them in his music, using the analysis of his piece La Espiral Eterna, composed in 1971. La Espiral Eterna has been attributed great importance by the composer himself, academics, and critics, and it is considered a“milestone”in his work. The reason for the significance given to this piece and its selection as the subject of this thesis lies in the fact that it embodies all the elements that influenced Brouwer during his avant-garde period. The first part of the thesis discusses Brouwer's compositional language in different periods, particularly focusing on the avant-garde period in which he composed La Espiral Eterna and the factors that influenced him. Basic information is provided about the events that shaped his views on music during this period. In the second part, the analysis method followed in the thesis and the general framework of the thesis are explained. Theory and terminology used in the analysing of symmetric or cyclical structures, is described through various examples. The final part of the thesis is devoted to a detailed analysis of the piece La Espiral Eterna. The structural sections within the piece are divided into subheadings. The coherence and relationship of the smaller structures within each section, their connection to the section they belong to, and finally their relevance to the entire piece are examined. These findings are also explained in relation to the elements that influenced the composer during his avant-garde period, as discussed in the first section.