Ebeveynlerin çocukluk çağı travmalarının, ebeveyn tutumları ve ebeveyn-çocuk ilişkileri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of parents' childhood trauma on parent attitudes and parent-child relations
- Tez No: 834200
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KAYIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı, annelerin yaşamış olduğu çocukluk çağı travmalarının ebeveyn tutumları ve çocukları ile olan ilişkileri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma İstanbul'da 4–6 yaş arası çocuğu olan, 389 annenin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada katılımcılara demografik bilgi formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ), Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ), Çocuk Anababa İlişki Ölçeği (ÇAİÖ) verilmiştir. Araştırma neticesinde demografik veriler ile yapılan karşılaştırmalarda farklılıklar saptanmıştır. Çocuk Anababa İlişki Ölçeği ile Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği arasında pozitif yönlü yüksek düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Çocuk Anababa İlişki Ölçeği ile Demokratik alt boyutu arasında negatif yönlü yüksek düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Çocuk Anababa İlişki Ölçeği ile Otoriter alt boyutu arasında pozitif yönlü yüksek düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Çocuk Anababa İlişki Ölçeği ile Aşırı Koruyucu alt boyutu arasında negatif yönlü orta düzey bir ilişki bulunmuştur. Çocuk Anababa İlişki Ölçeği ile İzin Verici alt boyutu arasında negatif yönlü çok zayıf bir ilişki bulunmuştur. Demokratik alt boyutu ile Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği arasında negatif yönlü yüksek düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Otoriter alt boyutu ile Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği arasında pozitif yönlü yüksek düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Aşırı Koruyucu alt boyutu ile Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği arasında negatif yönlü orta düzey bir ilişki bulunmuştur. Çocukluk Çağı Travmaları, Demokratik tutum, Otoriter tutum, Koruyucu tutum ve İzin Verici tutum, Çocuk Anababa İlişkisini anlamlı düzeyde yordadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of childhood traumas experienced by mothers on parental attitudes and relationships with their children. The research was carried out with the relational screening model. The research was carried out with the participation of 389 mothers with children aged 4-6 years in Istanbul. In the study, demographic information form, Childhood Trauma Scale (CTQ), Parental Attitude Scale (ETS), Child-Parent Relationship Scale (CIAS) were given to the participants. As a result of the research, differences were found in comparisons with demographic data. There is a high level of positive correlation between Child Parent Relationship Scale and Childhood Trauma Scale. There is a high level of negative correlation between Child Parent Relationship Scale and Democratic sub-dimension. There is a high level of positive correlation between the Child Parent Relationship Scale and the Authoritarian sub-dimension. There is a moderate negative relationship between the Child Parent Relationship Scale and the Overprotective sub-dimension. There is a very weak negative relationship between the Child Parent Relationship Scale and the Permissive sub-dimension. There is a high level of negative correlation between the Democratic sub-dimension and the Childhood Trauma Scale. There is a high level of positive correlation between the authoritarian sub-dimension and the Childhood Trauma Scale. There is a moderate negative correlation between the Overprotective sub-dimension and the Childhood Traumas Scale. Childhood Traumas, Democratic Attitude, Authoritarian Attitude, Protective Attitude and Permissive Attitude predicted Child-Parent Relationship significantly.