Duygusal yemenin romantik ilişki faktörleriyle incelenmesi: Duygu düzenleme güçlüğü ve öz-şefkatin düzenleyici rolü
Examination of emotional eating with romantic relationship factors: Moderating role of difficulties in emotion regulation and self-compassion
  1. Tez No: 834224
  2. Yazar: BÜŞRA HİTALOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA KARANFİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Mevcut çalışmanın amacı; algılanan partner duyarlılığı ve duygusal yeme ilişkisini, bu ilişkide ilişkisel faktörlerden eşin çatışma çözümünün ve ilişki doyumunun aracı rolünü ve risk faktörü olabilecek duygu düzenleme güçlüğü ile koruyucu rol oynayabilecek öz-şefkatin düzenleyici rollerini incelemektir. Çalışma en az 6 aydır romantik bir ilişkisi bulunan 244 kişi ile yürütülmüştür. Katılımcılar Algılanan Partner Duyarlılığı ve Duyarsızlığı Ölçeği, İlişki İstikrarı Ölçeği, İkili İlişkiler Çatışma Çözme Tepkileri Ölçeği, Duygusal İştah Anketi, Duygu Düzenleme Güçlükleri Ölçeği ve Öz-Şefkat Ölçeğini doldurmuştur. Araştırma soruları düzenleyicilik ve aracılık testleri ile sınanmıştır. Düzenleyicilik ve aracılık analizleri Hayes Process macro (Hayes, 2018) eklentisi ile yürütülmüştür. Araştırma bulgularında, eşin çatışma çözümü aracılığı ile algılanan partner duyarlılığı/duyarsızlığı ve olumsuz duygular/durumlarda yeme arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki görülmüştür. Ancak ilişki doyumunun aracı rolü desteklenmemiştir. Düzenleyicilik hipotezlerine bakıldığında; duygu düzenleme güçlüğünün, algılanan partner duyarlılığı ve duyarsızlığı ile duygusal yeme arasındaki düzenleyici rolünün pozitif yönde anlamlı olduğu ve eşin çatışma çözme tepkileri ile duygusal yeme arasındaki rolünün negatif yönde anlamlı olduğu desteklenmiştir. Ayrıca öz-şefkat, eşin çatışma çözme tepkileri ile duygusal yeme arasındaki ilişkiyi zayıflatmaktadır. Elde edilen bulgular alanyazın ışığında tartışılmış ve araştırmanın sınırlılıklarına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to examine the relationship between perceived partner responsiveness and emotional eating, the mediating roles of partner conflict resolution and relationship satisfaction in that relationship and the moderating roles of self-compassion as a protective factor and difficulties in emotion regulation as a risk factor. Study was run analysis with 244 participants who have been in a romantic relationship for at least 6 months. Participants responded the Perceived Responsiveness and Insensitivity Scale, the Relationship Stability Scale, Responses to Dissatisfaction in Close Relationships-Accommodation Instrument, the Emotional Appetite Questionnaire, the Difficulties in Emotion Regulation, and the Self-Compassion Scale. Moderation and mediation analysis were conducted with the Hayes Process macro (Hayes, 2018). In findings, a positive and significant relationship was found between perceived partner responsiveness/ insensitivity and negative emotions/situations eating through conflict resolution. However, the mediating role of relationship satisfaction was not supported. With respect to the moderation hypotheses, moderating role of difficulties in emotion regulation between perceived partner responsiveness/insensitivity and emotional eating, and between partner conflict resolution responses and emotional eating was supported. Moreover, self-compassion moderated the relationship between partner's conflict resolution responses and emotional eating. The findings were discussed in the light of the literature and suggestions were made regarding the limitations of the research.