Gebelere verilen bireyselleştirilmiş mobil eğitimin doğum korkusu ve doğum deneyimi üzerine etkisi
The effect of individualized mobile education given to pregnants on fear of birth and birth experience
- Tez No: 834225
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma, gebelere verilen bireyselleştirilmiş mobil eğitimin doğum korkusu ve doğum deneyimi üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel tipte yapılmıştır. Araştırma, 01 Mart 2022–31 Mart 2023 tarihleri arasında Gaziantep'te yaşayan gebelerle yapılmıştır. Araştırma evrenini T.C. Sağlık Bakanlığı Gaziantep Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran gebeler, örneklemi ise araştırmanın dahil edilme kriterlerine uyan 67 primipar gebe oluşturmuştur. Etik kurul onayı, hastaneden izin ve katılımcılardan bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Veriler, Gebe Bilgi Formu, Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği (W-DEQ) A ve B Versiyonu, Doğum Deneyimi Ölçeği (CEQ) ve Postpartum Dönem Bilgi Formu ile toplanmıştır. Analizler, IBM SPSS V25 Software ve R Studio ile gerçekleştirilmiştir. Kritik anlamlılık değeri p0,05). Müdahale grubundaki katılımcıların eğitim sonrası W-DEQ A son test puan ortalaması (43,09±19,68), kontrol grubundaki katılımcıların son test puan ortalamalarından (72,88±17,48) istatistiksel olarak anlamlı biçimde daha düşük bulunmuştur. Müdahale grubundaki katılımcıların W-DEQ B puan ortalaması (82,50±24,08), kontrol grubuna kıyasla (104,76±23,36) istatistiksel olarak anlamlı biçimde daha düşük bulunmuştur (p=0,000). Müdahale grubundaki katılımcıların CEQ puan ortalaması 64,32±10,42 bulunurken; kontrol grubundaki katılımcıların puan ortalaması 58,12±16,06 olarak hesaplanmıştır (t=1,869; p=0,067). Araştırma sonuçları, primipar gebelere“Doğum Korkusuyla Baş Etme Rehberi”doğrultusunda verilen eğitimin doğum korkusunu azaltırken doğum deneyimini iyileştirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a randomized controlled experimental type to determine the effect of individualized mobile education given to pregnant women on fear of birth and birth experience. The research was conducted with pregnant women living in Gaziantep between 01 March 2022 - 31 March 2023. Research universe T.C. The pregnant women who applied to the Ministry of Health Gaziantep Cengiz Gökçek Obstetrics and Gynecology Hospital Gynecology and Obstetrics Outpatient Clinic, and the sample consisted of 67 primiparous pregnant women who met the inclusion criteria of the study. Ethics committee approval, permission from the hospital, and informed consent were obtained from the participants. Data were collected with Pregnant Information Form, Wijma Birth Expectation/Experience Scale (W-DEQ) Version A and B, Birth Experience Scale (CEQ) and Postpartum Period Information Form. Analyzes were performed with IBM SPSS V25 Software and R Studio. The critical significance value was taken as p0.05). The post-test mean score of the W-DEQ A version of the participants in the intervention group after the training (43.09±19.68) was found to be statistically significantly lower than the post-test mean score of the participants in the control group (72.88±17.48). The mean W-DEQ version B score of the participants in the intervention group (82.50±24.08) was statistically significantly lower than the control group (104.76±23.36) (p=0.000). While the average CEQ score of the participants in the intervention group was 64.32±10.42; The mean score of the participants in the control group was calculated as 58.12±16.06 (t=1.869; p=0.067). The results of the research show that the training given to primiparous pregnant women in line with the“Guidelines for Coping with Fear of Birth”increases the birth experience while reducing the fear of childbirth.