Yetişkin profesyonel futbolcuların beslenme durumlarının fiziksel performans verileri ile ilişkisi
The relationship between physical performance data and nutritional status of adult professional football players
- Tez No: 834237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERİL KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Futbolda maç/antrenman analizi için kullanılan yöntemlerin futbolun mekaniği ve enerjisine dair bakış açısı sağlayarak antrenman ve test prosedürlerinin optimize edilmesine, bireyselleştirilmiş egzersiz ve beslenme stratejileri geliştirilmesine yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışma; sporcuların beslenmeye bağlı olası ayırt edici performans kriterlerini saptamak ve beslenmeye dair farklılıklar ile performans çıktılarının nasıl değiştiğini incelemek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışma, Ocak – Mart 2022 tarihleri arasında Türkiye Futbol Federasyonu 1. Ligde yer alan bir futbol kulübünde oynayan 18 – 35 yaş arası, herhangi bir kronik hastalığı, sakatlık ya da spor yaralanması durumu olmayan 18 erkek profesyonel futbolcu ile tamamlanmıştır. Futbolcuların demografik özelliklerini ve beslenme alışkanlıklarını saptamak amacıyla çalışmanın başında araştırmacı tarafından yüz yüze şekilde anket formu uygulanmıştır. Futbolcuların vücut kompozisyonu analizleri (boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi, yağsız vücut kütlesi) çalışmanın başında araştırmacı tarafından yapılmış ve anket formunda ilgili yere kaydedilmiştir. Futbolculara ait performans çıktıları, sezon arası kamp döneminde ardışık üç günü (iki antrenman ve bir müsabaka günü) kapsayacak şekilde profesyonel takım sporları için tasarlanan yüksek hassasiyete sahip GPS kaynaklı giyilebilir takip sistemi ile kayıt altına alınmıştır. Ek olarak performans çıktılarının takip edildiği ardışık üç günde 24 saatlik besin tüketim yöntemi ile futbolcuların besin tüketimleri saptanmıştır. GPS kaynaklı ulaşılan performans verileri lisanslı atletik performans uzmanı ve araştırmacı tarafından her katılımcı için değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is thought that the methods used for competition/training analysis in football can help optimize training and test procedures and develop individualized exercise and nutrition strategies by providing a perspective on the mechanics and energy of football. This study has been conducted to determine the possible distinguishing performance criteria of athletes related to nutrition and to examine how the performance outputs change with nutritional differences. This study was completed with 18 professional football player (between the ages of 18-35 and without any chronic diseases, disabilities or sports injuries) who is a playing at a football club in Turkish Football Federation 1th League. A face-to-face questionnaire was applied by the researcher to determine the characteristics and dietary habits of the football players. The body composition analyzes of the football players (height, weight, body fat percentage, lean body mass) were made by the researcher at the beginning of the study and recorded in the questionnaire. The performance outputs of the players were recorded with a high-sensitivity GPS-based wearable tracking system in three consecutive days (two training and one competition day) during the winter-season camp period. Dietary intake of the players were determined for 3 days in which performance outputs were followed by using 24-hour dietary recall method. Performance data of each players obtained from GPS were evaluated by licensed athletic performance specialist and researcher.