Sosyal yardımların şehirli ev kadınlarının siyasal tercihleri üzerindeki etkisi: Adana örneği
The effect of social assistance on the political preferences of urban house women: The case of Adana
- Tez No: 834238
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kent Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı sosyal yardımların Adana ilinde ikamet eden ev kadınlarının oy verme davranışları üzerindeki etkisini tespit etmeye yöneliktir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma evrenini sosyal yardımlardan yararlanan ve yararlanmayan şehirli ev kadınları oluşturmaktadır. Çalışma grubu ise Adana ili, Seyhan, Çukurova, Yüreğir ve Sarıçam ilçelerinde ikamet eden, sosyal yardımlardan faydalanan 15 kadın ve sosyal yardımlardan faydalanmayan 15 kadının katılımından oluşmuştur. Verilerin toplanmasında yarı yapılandırılmış görüşme formu ve derinlemesine görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcılara yöneltilen 'Sosyal yardımların oy verme davranışınız üzerindeki etkisi nedir ?' sorusundan elde edilen veriler, sosyal yardımlardan faydalanan ve faydalanmayan katılımcılar için ayrı değerlendirilmiştir. 30 şehirli ev kadını ile yapılan görüşmeler neticesinde mevcut sosyal yardım sisteminin kapsamı, amacı, yeterliliği, uygulanışı ve dağıtımındaki adalete ilişkin olumsuz deneyimlerine de bağlı olarak tek başına sosyal yardımların katılımcıların oy verme davranışlarını değiştirmede önemli bir etkisinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of social assistance on the voting behavior of housewives residing in Adana. Content analysis, one of the qualitative research methods, was used in the research. The population of the research consists of urban housewives who benefit from social assistance and who do not. The working group consisted of 15 women residing in Adana province, Seyhan, Çukurova, Yüreğir and Sarıçam districts, benefiting from social assistance, and 15 women not benefiting from social assistance. Semi-structured interview form and in-depth interview technique were used to collect the data. As a result of the research, the data obtained from the question“What is the effect of social assistance on your voting behavior?”directed to the participants were evaluated separately for the participants who benefited from social assistance and those who did not. As a result of the interviews with 30 urban housewives, it was seen that social assistance alone did not have a significant effect on changing the voting behavior of the participants, depending on their negative experiences with the scope, purpose, adequacy, implementation and justice of the existing social assistance system.