Yetişkin bireylerde vokal ısınma egzersizlerinin etkililiğinin incelenmesi
The effectiveness of vocal warm-up exercises in adults
  1. Tez No: 440368
  2. Yazar: MERVE GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELÇİN TADIHAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Sağlık Eğitimi, Linguistics, Health Education
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada, profesyonel ses kullanıcısı olmayan ve ses bozukluğu olmayan kişilere uygulanan vokal ısınma egzersizlerinin, Çok Boyutlu Ses Analiz Programı (MDVP) ve Fonatuvar Aerodinamik Sistem (PAS) ses analiz programları kullanılarak etkililiğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya toplamda 10'u kadın 18'i erkek olmak üzere 28 yetişkin dahil edilmiştir. Vokal ısınma egzersizleri yaklaşık 20 dakika süren nefes, esneme, fonasyon ve rezonans egzersizlerinden oluşmuştur. Katılımcılar seslerini ısıtmadan önce MDVP ve PAS ölçümleri alınmış ve seslerini ısıttıktan sonra aynı ölçümler tekrarlanmıştır. MDVP programı ile sese ilişkin akustik parametreler, PAS programı ile sese ilişkin akustik ve aerodinamik parametreler değerlendirilmiştir. Ayrıca, çalışma kapsamında kadın ve erkek katılımcılar arası karşılaştırmalar yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, vokal ısınma sonrası MDVP parametrelerinden jitter ve shimmer değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş bulunmuştur. PAS parametrelerinden frekans aralığı, ekspiratuvar hava akımı süresi, ortalama hava basıncı tepe noktası ve ekspiratuvar volüm parametrelerinde de vokal ısınma sonrası anlamlı bir artış olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak, vokal ısınmanın sesin bazı akustik ve aerodinamik özelliklerini değiştirerek, objektif ses kalitesini arttırdığı ve sesi olumlu yönde etkilediği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effectiveness of vocal warming, using Multi-Dimensional Voice Analyse Program (MDVP) and Phonatuary Aerodynamic System (PAS) in the adults who are having no voice problems and not professional voice users. The study design is within subjects pretest-posttest design and between subjects design. A total of 28 participants, 18 females and 10 males, were included in the study. The vocal warm-up exercises consist of breathing, stretching, phonation and resonance exercises. Before vocal warm-up, the voice was recorded via MDVP and PAS programs; and the same procedure was repeated after the vocal warm-up. MDVP analysis included acoustic parameters of the voice, while PAS analysis included both acoustic and aerodynamic parameters. Within the scope of this study, the gender variable is also evaluated. The results of the study indicated that there was significant decrease in jitter and shimmer values, MDVP parameters, following vocal warm-up. Significant differences after vocal warm-up also included PAS parameters, frequency range, expiratory airflow duration, mean peak air pressure and expiratory volume. The findings indicate that vocal warm up exercises is likely to improve the voice significantly and increase objective vocal quality by changing acoustic and aerodynamic features of the voice.