Türkiye ve Avrupa Birliği düzenlemeleri açısından tele tıp
Telemedicine in scope of Turkish and European Union regulations
- Tez No: 834239
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERAFETTİN EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma teknolojik gelişmelerin ışığında değişen yeni bir sağlık hizmet sunum yöntemi olarak tele tıp hizmetlerinin ülkemizde ve dünyada uygulama alanları, hukuk sistemlerinde ele alınışı ile ülkemizde tele tıp hizmetlerinin yasal düzenleme ihtiyacına işaret ederek söz konusu hizmetler için yasal düzenlemelere ilişkin görüş ve öneriler sunmaktadır. Tele tıp hizmetleri hastaların sağlık hizmetine ulaşmak için bilgi ve iletişim teknolojilerini kullandığı ve bir tarafın sağlık hizmeti sağlayıcısı olduğu yenilikçi sağlık hizmetleridir. Bu hizmetler günümüzde dünya genelinde uygulanmakta ve toplumsal faydalarının yanında ekonomik faydalar da sağlamaktadır. Sağlık hizmetine ulaşmada avantajlı bir çözüm olarak görünen tele tıp hizmetlerinin hasta haklarının sağlanması ve sunulan hizmet kalitesinin sağlanması için yasal bir zemine oturtulması gerekmektedir. Dünya genelinde tele tıp hizmetleri için belirlenen farklı yaklaşımlar görülmektedir. Bazı ülkeler bu hizmetleri tamamen serbest bırakırken bazıları bu hizmetlere ilişkin yasalar oluşturmuş sınırlamalar getirmiştir. Avrupa Birliği'nde tele tıp uygulamalarına ilişkin çok sayıda düzenleme bulunmaktadır. Avrupa hukuku çerçevesinde, tele tıp aynı anda bir sağlık hizmeti ve bilgi hizmetidir bu nedenle hem sağlık hem de bilgi toplumuna ilişkin düzenlemeler tele tıp hizmetlerine uygulanmaktadır. Ülkemizde tele tıp hizmetleri hem kamu sektörü hem de özel sektör tarafından çeşitli alanlarda verilmektedir. Mevzuatımızda Uzaktan Sağlık Hizmetlerinin Sunumu Hakkında Yönetmelik'in 10.02.2022 tarihinde yürürlüğe girmesiyle birlikte tele tıp alanında doğrudan yapılan ilk düzenleme hayata geçmiştir. Tele tıp hizmetlerinin yaygınlaşmasında bu hizmetlere kullanıcılarca güven duyulması ve bu güvenin tesisi de ancak bu hizmetlerin yasalarla düzenlenmesi ile mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study presents the the application areas of telemedicine services as a new health service delivery method in the light of technological developments and how it regulated in legal systems in our country and in the world, pointing to the need for legal regulation of telemedicine services in our country and offers opinions and recommendations on the legal arrangements for these services. Telemedicine services are innovative health services where patients use information and communication technologies to reach health care services and where one side is a health care provider. These services are now being implemented worldwide and provide economic benefits as well as social benefits. As an advantageous solution in accessing health services, telemedicine services should be placed on a legal basis in order to ensure patient rights and to ensure the quality of service provided. There are different approaches to telemedicine services in the World. Some fully allow these services while others introduce restrictions on services. There are many regulations regarding telemedicine applications in the European Union. Within the framework of European law, telemedicine is both a health service and an information service. So regulations on both health and information society apply to telemedicine services. In our country, telemedicine services are provided in various areas by both public and private sector. When regulation on the Provision of Remote Health Services came into force on 10.02.2022, the first direct regulation of telemedicine was implemented. Adaptation of telemedicine services depends on users' trust which will only be possible by regulating these services by law.