İskenderiye üçgülü (Trifolium alexandrinum L.) ekim sıklığının ot verimine etkisi
Effect of seeding density on forage yield of berseem elever (Trifolium alexandrinum L.)
- Tez No: 83424
- Danışmanlar: PROF.DR. HAYRETTİN EKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İSKENDERİYE ÜÇGÜLÜ (Trifolium atexandrinum L.)'NDE EKİM SIKLIĞININ OT VERİMİNE ETKİSİ Melek AKÇA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı Danışman:Prof.Dr. Hayrettin EKİZ 1999, sayfa 45 Jüri: Prof! Dr. Hayrettin EKİZ Doç. Dr. Sazan ALTTNOK YrdL Doç. Dr. Ahmet TAMKOÇ Bu araştırma Ankara koşullarında İskenderiye üçgülü (Trifolium atexandrinum L.)'nde ekim sıklığının ot verimine etkisini incelemek amacıyla, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünde, 1997 yılında yapılmıştır. Materyal olarak İskenderiye üçgülünün Tabor çeşidi kullanılmıştır. Araştırmada üç farklı tohum miktarı (1,2,3, kg/da) ile üç farklı sıra arası (15,30,45 cm) uygulanmıştır. Tarla denemesi, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre kurulmuştur. İskenderiye üçgülünün m2'deki ortalama fide sayıları 29.25-112.25 adet arasında elde edilmiştir ve en yüksek ortalama fide sayısı değeri 112.25 adet ile 30 cm sıra arasında ve dekara 3 kg tohum miktarından alınmıştır. Sap kalınlığı ortalamaları 2.14-2.64 mm arasında değişmiştir ve en yüksek ortalama sap kalınlığı 2.64 mm ile dekara 1 kg tohum miktarı ve 45 cm sıra arasından elde edilmiştir. Bitki boyu ortalamaları 25.15-34.52 cm arasında saptanmıştır ve en yüksek ortalama bitki boyu 34.52 cm ile dekara 3 kg tohum ve 45 cm sıra arasından alınmıştır. İskenderiye üçgülünün dekara yeşil ot verimi ortalamaları 119.66-420.67 kg arasında bulunmuştur ve en yüksek ortalama yeşil ot verimi 420,67 kg/da ile dekara 3 kg tohum ve 45 cm sıra arasından elde edilmiştir. İskenderiye üçgülünün dekara kuru ot verim ortalamaları 38.20-107.16 kg arasındadır ve en yüksek ortalama değer 107.16 kg/da ile dekara 3 kg tohum ve 45 cm sıra arasından sağlanmıştır. İskenderiye üçgülünün kuru madde oram %91.70 - % 92.45 arasında bulunmuştur ve en yüksek değer % 92.45 ile dekara 3 kg tohum ve 15 cm sıra arasından elde edilmiştir. İskenderiye üçgülünün dekara kuru madde verimi 35.07-98.75 kg arasında değişiklik göstermiştir ve en yüksek değer 98.75 kg/da ile dekara 3 kg tohum ve 45 cm sıra arasından alınmıştır. ANAHTAR KELİMELER: İskenderiye üçgülü, ekim oranı, sıra arası, fide sayısı, sap kalınlığı, bitki boyu, yeşil ve kuru ot verimi, kuru madde oram ve verimi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECT OF SEEDING DENSITY ON FORAGE YIELD OF BERSEEM CLOVER (Trlfolium alexandrinum L.) Melek AKÇA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof.Dr. Hayrettin EKİZ 1999, pages 45 Jury: Prof. Dr. Hayrettin EKİZ Assoc Prof. Dr. Suzan ALTEVOK Asst Prof. Dr. Ahmet TAMKOÇ This research was carried out to determine the effect of seeding density on forage yield of berseem clover (Trifolium alexandrinum L.) at the Department of Agronomy. Faculty of agriculture, university of Ankara in 1997. Cultural variety Tabor of berseem clover was used as the material. Three different seedling rates as 1 kg, 2 kg and 3 kg per decare and three different row distances as 15 cm, 30 cm and 45 cm were applied. Field trial was laid out in randomized block with split plot design. The seedling number per squaremeter for berseem clover was between 29.25 and 112.25. Maximum mean seedling number value was 112.25 in 30 cm row distance from 3 kg/da seeding rate. The mean values of stem thickness were ranged between 2.14 and 2.64 mm. Maximum stem thickness was reached 2.64 mm in 45 cm row distance from 1 kg/da seeding rate. Mean values for plant height were found between 25.15 and 34.22 cm. Maximum mean plant height of 34. 52 cm in 3 kg/da seeding rate from 45 cm row distance. The mean value of green forage yield for berseem clover was found to be between 119.66 and 420.67 kg/da. Maximum mean yield was 420.67 kg/da in 3 kg/da seeding rate from 45 cm row distance. Hay yield means of berseem clover was between 38.20 and 107.16. kg/da Maximum mean value of 107.16 kg/da in 3 kg/da seeding rate from 45 cm row distance. Dry matter ratio of berseem clover was calculated between 91.70% and 92.45%. Maximum mean value was 92.45% in 3 kg/da seeding rate from 15 cm row distance. Dry matter yield per decare of berseem clover was ranged between 35.07 and 98.75 kg. Maximum mean value was 98.75 kg/da in 3 kg/da seeding rate from 45 cm row distance. KEY WORDS: Berseem clover (Egyptian clover), seeding rate, row distance, stem thickness, plant height, green yield, hay yield, dry matter ratio and yield.