Kanada'dan ithal edilen broiler ebeveyni saf hatlarda verim ve yaşama gücü ile ilgili çeşitli özelliklerin belirlenmesi
Investigation on the productivity and livability characteristics of broiler breeder pure lines imported from Canada
  1. Tez No: 83425
  2. Yazar: MÜFİDE AKGÜN (ÇALIŞKAN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜVEYDE AKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Yüksek Lisans tezi KANADADAN İTHAL EDİLEN BROILER EBEVEYNİ SAF HATLARDA VERİM VE YAŞAMA GÜCÜ İLE İLGİLİ ÇEŞİTLİ ÖZELLİKLERİN BELİRLENMESİ Müfide AKGÜN (ÇALIŞKAN) Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: ProfDrRüveyde AKBAY Jüri : Kö£ Dr Röveyde AKBAY Ptaf. Dr. Mesut TÜRKOGLU VtaF. Dr. Afanet TESTİK Bu çabşma Kanada'dan ithal edilen broiler damızlıkların verimleri Be ilgili çeşitli özelliklerinin tesbhi amacıyla yürütülmüştür. Araştırma materyalini Kanada'dan ithal edilmiş 145 adet etlik piliç ebeveyn yumurtasından elde edilen 28'i dişi ve 33 'ü erkek olmak üzere toplam 61 civciv oluşturmuştur. Bunların büyün» dönemi yaşama güçleri dişilerde ve erkeklerde % 100 olmuştur. Yumurtlama döneminde yaşama güçleri dişilerde % 96.4, erkeklerde % 88 olarak tespit edilmiştir. Canlı ağırlık, yumurtlama dönemi başlangıcmda diğer ebeveyn sürüler ile benzerlik gösterirken ilerleyen haftalarda daha düşük olmuştur. Yumurta verimi ve yumurta ağırlığı da diğer ebeveyn sürülerle benzerlik göstermiştir. 32, 40 ve 48. haftalarda yumurta kalitesine ait değerler elde edilmiştir. Bu araştırma mevcut materyalin değerlendirilip, özelliklerinin belirlenmesi amacıyla planlanmış olduğundan başlangıçta materyal sayısının az olması tam bir yorum yapıp genellemeye gitmeye elverişli görülmemektedir. Bununla beraber, dişilerdeki yumurta veriminin ve yaşama güçlerinin diğer örneklerle kıyaslanabilir bir durumda olması bu dişilerin, broiler ebeveyni ana hattı olarak kullanılabileceğini göstermektedir. 1999, 32 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Broiler, saf hat, performans, yumurta özellikleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis INVESTIGATION ON THE PRODUCTIVITY AND 1JVAB1LITY CHARACTERISTICS OF BROILER BREEDER PURE LINES IMPORTED FROM CANADA Müfide AKGÜN (ÇALIŞKAN) Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor ProCDr.Rüveyde AKBAY Jrary : Pm£ Dr. Mfiveyde AKBAY Prof. Dr. Mesut TÜRKOÖLU Prof. Dr. Ahmet TESTİK In this research; various characteristics of imported broiler breeder pure lines were investigated. The research was carried on total 61 chicks as 28 female and 33 male chicks obtained from imported 145 broiler parent eggs. The rates of viability in both groups were 100% in the growth period, 96.4% in females and 88% m males during the laying period. The live weight at start of laying period showed similarity with other flocks where as it decreased with time. The egg production and egg weight values were also similar. Although the insufficient number of material may avoid generalization, the performance of females encourages the use of this material as broiler parents mother line 1999, 32 pages KEY WORDS: Broiler, pure line, performance, egg characteristics..