Investigation of changes in fat preferences according to mindful eating levels of individuals applying to a private diet clinic
Özel bir diyet kliniğine başvuran bireylerin yeme farkındalık düzeylerine göre yağ tercihlerindeki değişimin incelenmesi
  1. Tez No: 834244
  2. Yazar: MERVE MUCUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM KAYA CEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Araştırma, özel bir diyet kliniğine başvuran bireylerin yeme farkındalık düzeylerine göre yağ tercihlerindeki değişimin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda özel bir diyet kliniğine online diyet hizmeti almak için başvuran 18-65 yaş arası 97 katılımcıya anket çalışması uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak yeme farkındalık ölçeği (YFÖ-30) ve Yağ tercih anketini içeren anket çevrimiçi olarak katılımcılara gönderilmiştir. Katılımcıların %84,5 si kadın, %15,5 ü erkektir. Erkeklerin yağlı yiyecekleri kadınlara göre daha lezzetli buldukları gözlemlenmiştir (p=0.016). Katılımcıların ortalama Beden Kitle İndeksi (BKİ) değerleri 24,4 kg/m2 dir. Katılımcıların BKİ değerleri ve YFÖ-30 puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. BKİ değeri yüksek olan grubun (BKİ≥ 25 kg/m2) yüksek yağlı seçenekleri daha lezzetli buldukları halde diyet yağını daha çok kısıtladıkları saptanmıştır (sırasıyla p=0,008 and p=0,016). Yeme farkındalığı yüksek katılımcıların yüksek yağlı yiyecekleri daha az lezzetli buldukları ve daha az sıklıkta tercih ettikleri görülmüştür (r=-0,291 p=0,004, r=-0,259 p=0,011). Ayrıca yeme disiplini skoru yüksek çıkan katılımcıların daha çok diyet yağını kısıtladıkları bulunmuştur (r=0,246 p=0,015). Yapılan çalışmada bireylerin yeme farkındalık düzeylerinin yağ tercihleri üzerinde etkisinin olabileceği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to examine the change in fat preferences according to the mindful eating (ME) levels of individuals who applied to a private diet clinic. For this purpose, a questionnaire study was applied to 97 participants between the ages of 18-65 who applied to a private diet clinic for online diet service. As a data collection tool, the questionnaire, including the Mindful Eating Questionnaire-30 (MEQ-30) and the Fat Preference Questionnaire, was sent to the participants online. 84.5% of the participants were women, and 15.5% were men. It has been observed that men find fatty foods more tasty than women (p=0.016). The average body mass index (BMI) values of the participants were 24.4 kg/m2. No statistically significant difference was found between the participants' BMI values and MEQ-30 scores. Although the high BMI group (BMI≥25 kg/m2) found the high-fat options more delicious, it was determined that they restricted dietary fat more (p= 0.008 and p= 0.016, respectively). It was observed that participants with high mindful eating levels found high-fat foods less tasty and preferred them less frequently (r=-0.291 p=0.004, r=-0.259 p=0.011). In addition, it was found that participants with high eating discipline scores restricted dietary fat more (r=0.246 p=0.015). In the study, it was observed that the mindful eating levels of individuals may have an effect on their fat preferences.