Ebeveyn eğitim düzeyinin öğrencinin akademik başarısına etkisi: Hayat Bilgisi dersi 'Doğada Hayat' teması örneği
The effect of parent education level on student's academic achievement: An example of Life Science lesson 'Life in Nature' theme
- Tez No: 834249
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ailenin okul, öğrenci ve öğretmen arasındaki iletişimde tamamlayıcı bir rolü olduğu düşünülmektedir. Bu araştırmada ebeveyn eğitim seviyesinin ve diğer demografik özelliklerinin çocuğu ile ders kapsamında ilgilenme süresinin öğrencinin akademik başarısına etkisini Hayat Bilgisi dersi Doğada Hayat teması kapsamında incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Hatay ili İskenderun ilçesinde 3. Sınıfına devam eden 26 öğrenci ve öğrencilerin velilerinin araştırmaya gönüllü olarak katılımı oluşturmuştur. Çalışmaya gönüllü katılan ailelerin genel yapısı hakkında toplanan veriler analiz edilmiş ve raporlanmıştır. Ünite kapsamında öğrencilerin evlerine kaynak kitap gönderilmiştir. Burada amaç, veliye ve öğrenciye müdahalede bulunulmadan gönderilen kaynakların dikkat çekmesi ve evde ebeveynleri ile birlikte çalışmaya teşvik etmesidir. Araştırmanın yapısında nicel ve nitel araştırma yöntemi bulunmaktadır. Araştırma verileri veli ve öğrenci bilgi formu ve öğrencilere uygulanan Doğada Hayat ünitesi içeriğinde açık uçlu soruların yer aldığı yazılı ifadelerin beklendiği veri toplama araçlarıyla veriler toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizine istatistiksel program kullanılarak varılmıştır. Araştırmada veri türlerine göre yüzde ve frekans analizleri uygulanmıştır. Çalışma sonunda elde edilen bulgulara göre çalışmaya katılan tüm öğrencilerin Doğada Hayat ünitesinde ön testte sahip oldukları kavram bilgisi ile son testte sahip oldukları kavram bilgisi değerlendirildiğinde üniteden önce orta düzeyde olan kavram bilgisi ünite sonunda iyi düzeyde olduğu belirlenmiştir. Ön test uygulaması ile aile eğitim düzeyinin etkisi belirlenmiştir. Son test ise okul ve öğretmenin etkisini göstermektedir. Okul ve öğretmenin etkisinin kız öğrencilerin kavramsal gelişiminde daha etkili olduğu iki sınav arasındaki farkına bakıldığında tespit edilmiştir. Son test sonuçları değerlendirildiğinde sınıfta bulunan konu ile ilgili kavramların farkında olmayan öğrencinin olmadığı belirlenmiştir. Son test uygulamasından sonra öğrencilerin kavram sayıları babaların çalışma alanı farklılaşsa bile birbirine yakın olduğu tespit edilmiştir. Bir başka dikkat çeken durum ise son test sonucunda annesi ortaokul mezunu olan öğrenciler ile annesi lisans mezunu olan öğrencilerin ön test ve son test ortalamaları birbirine yakın seviyede bulunmuştur. Çocukların okul başarısını artırmada zihinsel yetenekler kadar, ailenin sosyal etkinliklere katılma imkânı, sosyal yaşantılarını desteklemeleri ile ilgili soru sorulmamıştır. Bunun öğrencinin akademik başarısını araştırırken eksik olduğu düşünülmüştür. Bundan sonra bu konuda araştırma yapacaklara sosyal ve kültürel etkinliklerin akademik başarıya etkisinin incelenmesi önerilmektedir. Araştırmacılara öneri olarak daha büyük bir örneklemde ve ilkokul 3. ve 4. Sınıf seviyesinde veli eğitim düzeyinin etkisinin araştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
It is thought that the family has a complementary role in the communication between the school, the student and the teacher. In this study, it was aimed to examine the effect of parental education level and other demographic characteristics of the duration of dealing with the child within the scope of the course on the academic success of the student within the scope of the Life Science course, Life in Nature theme. The study group of the research consisted of 26 students attending their 3rd grade in the district of Iskenderun in Hatay province in the 2021-2022 academic year, and the voluntary participation of the parents of the students in the research. The data collected about the general structure of the families who voluntarily participated in the study were analyzed and reported. Within the scope of the unit, a resource book was sent to the homes of the students. The aim here is to draw attention to the resources sent to the parents and students without intervention and to encourage them to work with their parents at home. There are quantitative and qualitative research methods in the structure of the research. The research data were collected with the parent and student information form and the data collection tools in which written statements including open-ended questions were expected in the content of the Life in Nature unit applied to the students. The analysis of the obtained data was achieved by using a statistical program. In the research, percentage and frequency analyzes were applied according to data types. According to the findings obtained at the end of the study, when the concept knowledge that all students participating in the study had in the pretest in the Life in Nature unit and the concept knowledge they had in the posttest were evaluated, it was determined that the concept knowledge that was at a medium level before the unit was at a good level at the end of the unit. The effect of family education level was determined with the pre-test application. The final test shows the influence of the school and the teacher. It has been determined that the effect of school and teacher is more effective on the conceptual development of female students when the difference between the two exams is examined. When the post-test results were evaluated, it was determined that there were no students in the class who were not aware of the concepts related to the subject. After the post-test application, it was determined that the concept numbers of the students were close to each other, even though the fathers' study area was different. Another remarkable situation is that, as a result of the post-test, the pre-test and post-test averages of the students whose mothers are secondary school graduates and those whose mothers are undergraduate graduates were found to be close to each other. No questions were asked about the family's opportunity to participate in social activities and supporting their social lives, as well as mental abilities in increasing children's school success. This was thought to be incomplete when investigating the academic success of the student. After that, it is recommended to examine the effect of social and cultural activities on academic success for those who will do research on this subject. As a suggestion to the researchers, it is recommended to investigate the effect of parent education level in a larger sample and at the 3rd and 4th grade levels of primary school.