Representation of the intellectual in The Modern Turkish novel of the 1970s
1970lerin Modern Türk romanında entelektüel temsilleri
  1. Tez No: 834248
  2. Yazar: BURCU ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TERRY EAGLETON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Manchester
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu tez Adalet Ağaoğlu'nun Ölmeye Yatmak (1973), Attila İlhan'ın Bıçağın Ucu (1973) ve Yaraya Tuz Basmak (1978) ve Füruzan'ın Kırk Yedi'liler (1974) romanlarına odaklanarak 1970lerin Türk romanında entelektüelliğin temsilini incelemektedir. Aydınlar, devlet ve halk arasındaki karmaşık ilişkiler bu romanların merkezinde yer alır. Tez aydınların devletten kopuşunu, halkla ilişki kurmadaki başarısızlıklarını ve bu ayrılıkların sonuçlarını değerlendirmektedir. 1970lerin Türk romanı 1960ların sol aktivizmi ve 1971 askeri müdahalesini takip eden kovuşturmalarla şekillenmiştir. Çatışmalarla geçen bu yirmi yıl boyunca entelektüelin konumu, Osmanlı İmparatorluğu'nun Türkiye Cumhuriyeti'ne dönüşümünün mirasıyla birlikte bu romanlarda kilit bir tema olarak dikkat çeker. Bu proje, bahsi geçen dönemlerde Türkiye'de entelektüelin durumunu, özellikle Antonio Gramsci ve Edward Said'in yazıları bağlamında olmakla beraber, entelektüel figürü üzerine Türkiye'de ve dünyada yapılan çalışmaları kullanarak tartışmaktadır. Postkolonyal, Marksist ve toplumsal cinsiyet teorilerinin yanı sıra kültürel materyalist metodolojiyi de içeren yakın metin analizleri entelektüel algısının ve temsilinin altında yatan karmaşıklıkları tartışmak için kullanılmaktadır. Tez aynı zamanda seçilen edebi metinlerde yinelenen kalıpları ve çelişkileri de incelemektedir. Baskı altında ve karmaşık bir bağlamı temsil etme çabalarından kaynaklanan gerilim ve zorlukların metinsel biçim düzeyinde de görülebileceğini tartışmaktadır. Tez, giriş ve sonuç bölümlerine ek olarak üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde entelektüellik kavramına ilişkin uluslararası çalışmalar incelenmekte, böylece Türkiye deneyimi küresel bir bağlama oturtulmaktadır. Ana bölümlerin her biri bir yazara odaklanmaktadır. Bölümler, romanların geçtiği mekânların kronolojisine paralel bir sıra izlemektedir. Bölümlerin bu şekilde sıralanması, seçilen metinlerde entelektüelliğin tarihsel dönüşümünün keşfinin analizini mümkün kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the representation of intellectuality in Turkish novels of the 1970s, focusing on Adalet Agaoglu's Olmeve Yatmak (1973), Attila llhan's Bicagin Ucu (1973) and Yaraya Tuz Basmak (1978), and Furuzan's Kirk Yedi'liler (1974). The interrelations among the intelligentsia, the state and the public are central to these novels. The thesis examines the intellectuals' disengagement from the state, their failure to relate with the people and the consequences of such disconnections. The Turkish novel of the 1970s was shaped by the leftist activism of the 1960s and the prosecutions following the 1971 military intervention. The position of the intellectual during these two conflict-ridden decades emerges as a key theme in these novels, along with the legacy of the transformation of the Ottoman Empire into the Turkish Republic. This project discusses the situation of the intellectual in Turkey using Turkish scholarship and work from elsewhere in the world on the figure of the intellectual, including the writings of Antonio Gramsci and Edward Said. Close textual analysis incorporating cultural materialist methodology - along with postcolonial, Marxist and gender theories - is employed to discuss the complexities underlying the perception and the representation of the intellectual. The thesis also scrutinizes the recurring patterns and contradictions in the chosen literary texts. It demonstrates that many of the tensions and difficulties that result from efforts to represent a pressured and complex context can be seen at the level of form. There are three main chapters to the thesis, in addition to the introduction and the conclusion. The introduction examines the international scholarship on the concept of intellectuality, thus situating the Turkish experience in a global context. Each of the main chapters focuses on one author. They follow an order that parallels the chronology of the settings of the novels. Such an ordering of the chapters enables an analysis of the exploration of the historical transformation of intellectuality in the selected texts.