Improving phonological awareness through children's stories in a Turkish school
Bir Türk okulunda çocuk hikayeleri yoluyla fonolojik farkındalığın geliştirilmesi
- Tez No: 834250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE ÜNAL GEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma, çocuk edebiyatına dayalı bir müdahale programını takiben ana dili Türkçe olan 1. ve 2. sınıf İngilizce öğrencilerinin fonolojik farkındalık becerilerindeki değişiklikleri incelemek için yapılmıştır. Bu çalışmada, fonolojik farkındalık öğretiminin etkililiğini incelemek için bir ön-son test yarı deneysel çalışma tasarımı uygulanmıştır. Araştırmaya özel bir okulda Türkçe 1. sınıf ve 2. sınıf İngilizce öğrencisi olan toplam 145 kişi katılmıştır. Öğrencilerin fonolojik farkındalık becerileri müdahale programı öncesi ve sonrasında sesbilgisel farkındalığın 14 farklı yönünü içeren fonolojik farkındalık ve beceri testi ile test edilmiştir. Öğrenciler, fonolojik farkındalık müfredatına dayalı olarak iki ay boyunca haftada iki kez 40 dakikalık derslerde fonolojik farkındalık eğitimi almışlardır. Sonuçlar, hem 1. hem de 2. sınıf İngilizce öğrencilerinin müdahalenin ardından İngilizce fonolojik farkındalık becerilerini geliştirdiğini göstermiştir. Ayrıca 1. sınıf öğrencilerinin 2. sınıf öğrencilerine göre daha fazla ilerleme gösterdiği tespit edilmiştir. Son olarak, öğrenciler en çok kafiye üretme becerilerini geliştirmişlerdir. Sonuçlar, yabancı dil öğrenen çocukların İngilizce fonolojik farkındalığını geliştirmek için fonetik temelli hikâye kitaplarının gelecekteki kullanımına teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out to examine the changes in phonological awareness skills among Turkish-speaking 1st and 2nd grade EFL learners following a children's literature-based intervention program. The study adopted a pre-posttest quasi experimental study design to examine the efficacy of the phonological awareness instruction. A total of 145 Turkish 1st and 2nd grade English language learners at a private school participated in the study. The phonological awareness skills of the learners were evaluated through phonological awareness and skills test based on 14 different aspects of phonological awareness before and after the intervention program. Students received phonological awareness instruction twice a week for 40 minutes lessons for two months based on a phonological awareness curriculum. The study results showed that both 1st and 2nd grade EFL learners improved their EFL phonological awareness skills following the intervention. It was also found that 1stgraders showed more progress than the 2ndgraders. Finally, students across grade levels the highest achievement was in rhyme production. The results granted promising instructional implications for future uses for the phonics-based story books to improve English phonological awareness of young language learners.