Mera Çayı'nın fekal ve organik kirliliğinin belirlenmesi
Determination of the degree of faecal and organic pollution in mera brook
- Tez No: 83426
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ATAY, PROF. DR. A. KADİR HALKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MERA ÇAYI'NTN FEKAL VE ORGANİK KİRLİLİĞİNİN BELİRLENMESİ Kıvanç AKI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Doğan ATAY Prof. Dr. A. Kadir HALKMAN Jüri : Prof. Dr. Selçuk SEÇER Doç. Dr. Kamuran AYHAN Doç. Dr. Serap PULATSÜ Mera Çayı'nm fekal ve organik kirlilik düzeyinin saptanması amacı ile Mera Çayı üzerinde 5, Kurtboğazı Barajı üzerinden 1 adet olmak üzere 6 istasyon belirlenmiştir. Ağustos 1997 - Mayıs 1998 tarihleri arasındaki 10 aylık sürede, ayda bir kez olmak üzere 6 adet istasyondan alınan su örneklerinde fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik parametrelerin analizleri yapılmıştır. Çalışma esnasmda alman fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analiz sonuçlarının genel ortalamaları pH 8.25 ± 0.34, sıcaklık 11.89 ± 2.37 °C, çözünmüş oksijen 9.73 ± 2.21 mg / L, toplam alkalinite 171.88 ± 33.57 mg CaC03 / L, toplam sertlik 8.445 ± 0.906 "FS, amonyak azotu 0.052 ± 0.013 mg / L, nitrit azotu 0.011 ± 0.003 mg / L, nitrat azotu 0.4336 ± 0.1589 mg / L, organik madde 16.375 ± 4.623 mg02 / L, ortofosfat 0.1210 ± 0.0279 mg / L, kalsiyum 24.40 ± 2.64 mg / L, magnezyum 5.91 ± 1.16 mg / L, debi 9.3 ± 3.07 m3/sn, koliform grup mikroorganizma sayısı 560 EMS adet/100 mL, E. coli sayısı 330 EMS adet/lOOnıL, enterokok sayısı 240 EMS adet/100 mL olarak bulunmuştur. 1999, 82 sayfa ANAHTAR KELİMELER ; Akarsu Kirliliği, Organik Kirlenme, Fekal Kirlenme, Koliform, E. coli, Enterokok. ı-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF THE DEGREE OF FAECAL AND ORGANIC POLLUTION IN MERA BROOK Kıvanç AKI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor : Prof. Dr. Doğan ATAY Prof. Dr. A. K. HALKMAN Jury : Prof. Dr. Selçuk SEÇER Assoc. Prof. Dr. Kamuran AYHAN Assoc. Prof. Dr. Serap PULATSÜ This study was conducted to determine the degree of faecal and organic contamination in Mera Brook. For this purpose, 6 station ( 5 on Mera Brook and 1 on Kurtbogazi Dam ) were selected. Physical, chemical and microbiological parameters were examined in samples taken once a month from these 6 station within a ten month period between August 1997 and May 1998. General average values parameters were found to be follows; pH 8.25 ± 0.34, temperature 11.89 ± 2.37 °C, dissolved oxygen 9.73 ± 2.21 mg / L, total alkalinity 171.88 ± 33.57 mg CaCOj / L, total hardness 8.445 ± 0.906 °FS, ammonia nitrogen 0.052 ± 0.013 mg / L, nitrite nitrogen 0.011 ± 0.003 mg / L, nitrate nitrogen 0.4336 ± 0.1589 mg / L, organic matter 16.375 ± 4.623 mg(02) / L, orthophosphate 0.1210 ± 0.0279 mg / L, calcium 24.40 ± 2.64 mg / L, magnesium 5.91 ± 1.16 mg / L, flow 9.3 ± 3.07 m3 / sn, Coliform group microorganisms 566 MPN / mL, E. coli 330 MPN / mL, and Enterococci 235 MPN / mL. 1999, 82 pages KEY WORDS : River pollution, Organic Pollution, Faecal Contamination, E. coli Coliform,Enterococci. 11