Mısır-soya ağırlıklı broyler yemlerine enzim ilavesinin performans üzerine etkileri
Effects of enzyme supplementation in corn-soybean based broiler diets on performance
- Tez No: 83427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MISIR-SOY A AĞIRLIKLI BROYLER YEMLERİNE ENZİM İLAVESİNİN PERFORMANS ÜZERİNE ETKİLERİ Ümit Yüksel Aksu Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. İbrahim ÇİFTÇİ Jüri: Doç. Dr. İbrahim ÇİFTÇİ Doç. Dr. Adnan ŞEHU Doç. Dr. Necmettin CEYLAN Standard mısır-so\a esaslı hroyler rasyonlarına 3 farklı ticari enzim ilavesinin performans üzerine etkilerini belirlemek amacıyla İni araştırma yürütülmüştür. Araştırmada 2000 adet karışık cinsiyetteki Hyhro broyler civcivler 4 uruba 5 tekerrürlü olarak dağıtılmıştır. Araştırma 6 hafta sürdürülmüştür. Birinci grup standard broyler rasynmıdur (kontrol). Deneme grupları ivin standard broşler civciv yemlerine % 0.1 düzeyimle, üç fıırklı enzim preparatı ilave edilmiştir. Denemenin J. haftasında grupların ortalama canlı ağırlıkları arasında önemli farklılık (P0.05). Deneme sonu itibariyle piliçlerin ortalama canlı ağırlıkları 1. grup (kontrol), 2.grup (Avizyme 1500), J.grup (Protosyn 20(H)), 4.grııp (Farmazyme 2010) da sırasıyla 2101. 1g, 2145.4 g. 2120.2 g ve 2089.4 g olarak bulunmuştur. Grupların 0-2, 3-4 ve 5-6 haftalık ve tüm deneme döneminde canlı ağırlık artışları bakımından önemli farklılık bulunmamıştır (P>0.05). Grupların 0-6 haftalık ortalama canlı ağırlık artışları sırasıyla 2063.3 g, 2104.7 g, 2079.5 g ve 204H.fi g olarak bulunmuştur. Yem tüketimi bakımından gruplar arasındaki farklılıklar, denemenin 1. haftasında istatistik) olarak önemli (P0.05). Birinci haftada Farmazyme 2010 ve Protosyn 2000enzlmini içeren gruplar, Avizyme 1500 enzimini içeren grup ile kontrol gruplarından daha az yem tüketmişlerdir. Yem değerlendirme sayısı yönünden gruplar arasındaki farklılıklar, yem tüketimine benzer olarak denemenin 1. Haftasında istatistiki olarak önemli(P0.05). Birinci haftada Farmazyme 2010 enzimini içeren grup, kontrol, Avizyme 1500 ve Protosyn 2000 enzimini içeren gruplardan daha iyi yemden yararlanma göstermiştir.Sıfır-altı haftalık tüm deneme döneminde I gram canlı ağırlık artışı için gruplar sırasıyla 1.768 kg, 1.724 kg, 1.775 kg ve 1.825 kg yem tüketmişlerdir. Ayrıca ölüm oranı ve ince bağırsak içeriğinin viskozite değerleri bakımından gruplar arasında herhangi bir farklılık saptanmamıştır (P>0.05). Sonuç olarak mısır-soya esaslı standard broyler rasyonlarına enzim ilavesinde, ilk haftada Farmazyme 2010 enzimi önemli derecede, diğer haftalarda ise Avizyme 1500 enziminin sayısal olarak yemden yararlanmayı arttırdığı söylenebilir. 1999, 41 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Broyler, mısır, soya, enzim, viskozite, besi performansı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECTS OF ENZYME SUPPLEMENTATION IN CORN-SOYBEAN BASED BROILER DIETS ON PERFORMANCE Ümit Yüksel AKSI! Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor. Assoc. Prof. Dr. Ibrahim ÇİFTÇİ Jury: Assoc. Prof. Dr. İhrahim ÇİFTÇİ Assoc. Prof. Dr. Adnan ŞEIIU Assoc. Prof. Dr. Necmettin CEYLAN This research «as conducted to determine effects of 3 different commercial enzyme supplementation on performance in standard corn-soybean based broiler diets. Two thousands day old mixed sex Hybro broiler chicks were randomly distributed into 4 experimental groups of each has 5 replicates. The experiment lasted 6 weeks. First group is standard broiler diets (control). Three different enzymes were added to the standard broiler chick diets at the 0.1% level for experimental croups. Although significant differences were observed among the average live weights of the groups for 3rd week of experiment (P0.05). No significant differences were found in the live weight gains of the groups in the periods of 0-2, 3-4, 5-6 and 0-6 weeks (P>0.05). In the periods of 0-6 weeks of experiment, average live weight gains of the experimental groups were found as 2060.3 g, 2104.7 g, 2079.5 g and 2048.6 g (P>0.05) respectively. Only in the I'1 week of the experiment, statistically significant differences were found in the feed consumption among the groups (P0.05). Only in the lrt week of (he experiment statistically significant differences among the groups were found in the feed efficiency (P0.05). In the l" week, feed efficiency of the group added Farmazyme 2010 enzyme was better than that of the other groups (P0.05). As a result, in the enzyme supplementation to standard broiler chicks diets based on the corn- soybean, it can be implied that Farmazyme 2010 was improved significantly for first week and Avizyme 1500 was improved numerically related to feed efficiency. 1999,41 pages KEY WORDS: broiler, corn, soya, enzyme, viscosity, fattening performance