Deneysel posterior üveit modelinde deneklere uygulanan tofasitinib tedavisinin üveit bulgularının giderilmesi üzerine etkinlik ve güvenilirliğinin araştırılması
Evaluation of the effectiveness and reliability of tofacitinib treatment on the management of uveitis symptoms in an experimental model of posterior uveitis
- Tez No: 834263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE ÇELİKER ATABERK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Non-infeksiyöz üveitler (NİÜ), tedavisiz kaldığında inflamasyon nedeni ile ciddi görme kaybına sebep olabilen bir hastalıktır. Bu nedenle yeni tedavi alternatifleri için deneysel modeller elzemdir. Mevcut çalışmada, NİÜ'e benzer bir panüveit yapan ve Behçet üveiti (BÜ) patofizyolojinde önemli rol oynayan retinal S-antijen (RSA) ile indüklenen deneysel üveit modeli oluşturulması ve oluşturulan bu modelde küçük molekül inhibitörü tofasitinibin oral kullanımının üveit bulgularının giderilmesi üzerine olan etkinliğinin ve güvenilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Denekler, 19 adet Wistar sıçandan oluşmuştur. On beş adet sıçan, subkutan 15 μg/sıçan RSA uygulanarak immünize edilerek her bir üveit grubunda beş denek olacak şekilde 3 gruba ayrılmıştır (hasta kontrol/sham kontrol/tedavi grubu). İki sıçan sağlıklı kontrol grubuna dahil edilmiş, kalan 2 sıçana ise tofasitinib güvenliğini test etmek için sadece tofasitinib verilerek deney sonunda retinal kesitleri histolojik olarak incelenmiştir. Üveit oluşumu ve tofasitinib etkinliği, direkt kalpten alınan kanda ELISA testi ile sitokin düzeylerinin saptanmasıyla konfirme edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Non-infectious uveitis (NIU) is a disease, which can cause severe vision loss due to inflammation when left untreated. Therefore, experimental models are essential for new treatment alternatives. In the present study, it was aimed to create an experimental uveitis model induced by retinal S-antigen (RSA), which causes panuveitis that is similar to NIU and plays an important role in the pathophysiology of Behcet uveitis (BU), and to investigate the efficacy and reliability of oral use of small molecule inhibitor tofacitinib in this model. The subjects consisted of 19 Wistar rats. Fifteen rats were immunized by subcutaneous administration of 15 μg / rat RSA and divided into 3 groups (healthy control / sham control / treatment group) with five subjects in each uveitis group. Two rats were included in the healthy control group, and the remaining 2 rats were given only tofacitinib to test the safety of tofacitinib, and retinal sections were examined histologically at the end of the experiment. Uveitis formation and tofacitinib activity were confirmed by the determination of cytokine levels by ELISA test in blood taken directly from the heart.