Resiprokal hareket yapan bir eğenin farklı dönme açılarında döngüsel yorgunluğunun karşılaştırılması
Comparison of cyclic fatigue of a reciprocating file system at different angles of rotation
  1. Tez No: 834264
  2. Yazar: AHMET AKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Kemomekanik temizlik kök kanal tedavisinin en önemli aşamalarından biri olup, bu aşamada eğe kırığının meydana gelmesi kanal tedavisinin başarı şansını düşürmektedir. Çalışmamızın amacı, resiprokal hareket yapan, Reciproc Ni-Ti döner eğelerinin, üç farklı resiprokal açı ile kullanıldığı zaman sahip oldukları döngüsel yorgunluk direncinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: 45 adet Reciproc R25 kanal eğesi; paslanmaz çelik bir blokta oluşturulan 60° eğimli, 5 mm kurvatür yarıçaplı ve 1.5 mm çapında yapay kanallarda test edildi. Statik bir model tercih edildi. Stereo mikroskop ile incelendikten sonra eğeler rastgele üç gruba ayrıldı. Sırasıyla saat yönünün tersi yönde (SYT) 150° saat yönünde (SY) 30° (Grup 1), SYT 180°-SY 60° (Grup 2) ve SYT 210°-SY 90° (Grup 3) resiprokal açılar seçildi. Kronometre ile eğeler kırılıncaya kadar olan işlem süresi tespit edildi. Kırılan parçaların uzunluğu dijital kumpas ile ölçüldü. Döngüsel yorgunluk testinden sonra her gruptan iki örnek taramalı elektron mikroskobu (Scanning Electron Microscope-SEM) ile incelenerek döngüsel yorgunluğun oluştuğu alanlar incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Chemomechanical cleaning is one of the most critical stages of root canal treatment, and the incidence of file fracture significantly reduces the success rate of root canal treatment. The aim of this study is to compare the cyclic fatigue resistance of Reciproc Ni-Ti rotary files when operated at three different reciprocal angles. Material and Method: 45 pieces of Reciproc R25 canal files were tested in artificial canals with 60° curve, 5-mm curvature radius and 1.5-mm diameter, carved into a stainless steel block. A static model was preferred. The files, checked with a stereo-microscope, were randomly separated into 3 groups. Reciprocal angles of CCW 150°-CW 30° (Group 1), CCW 180°-CW 60° (Group 2) and CCW 210°-CW 90° (Group 3) were selected respectively. The duration of process until the fracture of files was determined with a chronometer. The lengths of fractured pieces were measured with a digital caliper. After the cyclic fatigue test, two samples from each group were examined with Scanning Electron Microscope (SEM) to determine the signs of cyclic fatigue.