Deneysel üveit modelinde hümör aköz ve serumdaki VEGF düzeylerinin intravitreal triamsinolon asetonit ve bevakizumab tedavisinden sonraki düzeyleriyle karşılaştırılması
Comparision of the humor aqueous and serum VEGF levels before and after the treatment with intravitreal triamsinolon asetonide and bevacizumab in experimental uveitis model
  1. Tez No: 311657
  2. Yazar: ÖNDER AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HAKAN DURUKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ayyıldız, Ö. Deneysel üveit modelinde hümör aköz ve serumdaki VEGF düzeylerinin intravitreal triamsinolon asetonit ve bevakizumab tedavisinden sonraki düzeyleriyle karşılaştırılması, GATA Askeri Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları A.D. Uzmanlık Tezi, Ankara, 2010. Üveit kronikleşen, görme kaybı ve oküler rahatsızlık yapan uzun dönem medikal tedavi gerektiren bir hastalıktır. Üveit patogenezini aydınlatmak amacıyla yapılan çeşitli çalışmalarda, vasküler endoteliyal büyüme faktörünün (VEGF) rolü olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmanın amacı deneysel üveit modeli oluşturarak intravitreal bevakizumab (İVB) ve intravitreal triamsinolon asetonit (İVTA) tedavilerinin hümör aköz (HA) ve serum VEGF konsantrasyonlarında yaptığı değişiklikleri karşılaştırmaktır. Çalışmada kullanılan tavşanlar 3 gruba randomize edildi (n=8). Deneklerden 0. günde 0.1 ml HA ve 5 ml kan örneği alındı ve hemen sonrasında 1 mg/0.1 ml sığır serum albümini (SSA) çözeltisi intravitreal uygulandı. Belirli aralıklarla HA ve kan örneği alındı. 3. günde 1. gruba İVB, 2. gruba İVTA, 3. gruba (kontrol grubu) invravitreal salin enjekte edildi. Tedaviden 1 hafta ve 1 ay sonraki HA VEGF seviyeleri tedavi öncesi ile karşılaştırıldı. Üç grupta da 1.
Özet (Çeviri)
Ayyildiz, O. Comparision of the humor aqueous and serum VEGF levels before and after the treatment with intravitreal triamsinolon asetonide and bevacizumab in experimental uveitis model. Uveitis is often a chronic disease with debilitating consequences, such as progressive vision loss and ocular discomfort and requires long-term medical therapy. There are many studies that aimed to enlighten the pathogenesis of uveitis have established the role of vascular endothelial growth factor (VEGF). The aim of this study is to compare the alterations between humor aqueous (HA) and serum VEGF concentrations after the intravitreal bevacizumab (IVB) and intravitreal triamsinolon asetonid (IVTA) treatments in experimental uveitis model. The rabbits those were used in this study randomised into 3 groups (n=8). At baseline 0.1 ml HA and 5 ml blood samples were collected from the subjects and 1mg/0.1 ml bovine serum albumine (BSA) solution was injected intravitreally after the sampling at the same day. HA and blood sampling were continued at regular intervals. At the third day; IVB injection to 1st group, IVTA injection to 2nd group and intravitreal salin injection to 3rd group were performed. HA VEGF levels which were measured 1 week and 1 month after treatment were compared with the pretreatment levels.