9-12 yaş grubundaki çocukların video oyunları bağımlılığı ile çocuklardaki sınav kaygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between video games addiction and exam anxiety in children in the 9-12 age group
  1. Tez No: 834283
  2. Yazar: AYŞE BEYZA ÖZDİPİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN SUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada 9-12 yaş grubundaki çocukların video oyunları bağımlılığı ile çocuklardaki sınav kaygısı arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada ilişkisel araştırma modeli uygulanmıştır. Araştırmanın evreni 9-11 yaşında, özel gereksinimi bulunmayan, tipik gelişim gösteren, video oyunları oynayan çocuklardır. 330 öğrenci ile anket yapılmıştır. Çalışma grubunun belirlenmesinde amaçsal örneklem seçim yöntemi kullanılmıştır. Verilerin elde edilmesi amacıyla Demografik Bilgi Formu; çocukların video oyunlarına yönelik bağımlılık düzeylerinin belirlenmesi amacıyla Oyun Bağımlılığı Ölçeği ve çocukların sınav kaygılarına ilişkin düzeylerinin belirlenmesi amacıyla Sınav Kaygısı Ölçeği uygulanmıştır. Demografik özelliklerin ve ölçek puanlarının değerlendirilmesinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, minimum, maksimum gibi tanımlayıcı istatistikler, normallik dağılımı analizinde normallik dağılım testlerinden Kolmogorov-Smirnov testi kullanılmıştır. Oyun Bağımlılığı Ölçeğinin ortalama puanının, genel ortalamanın üzerinde olduğu belirlenmiştir. Çalışma grubundakilerde, orta düzeyin biraz üzerinde oyun bağımlılığı olduğu belirlenmiştir. Sınav kaygısı toplam ortalama puanı genel ortalama düzeyindedir. Çalışma grubundaki kız çocuklarının oyun bağımlılığı ortalama puanı, erkek çocukların ortalama puanından yüksektir. Ayrıca kız çocuklarının sınav kaygısı; anlamlı olarak erkek çocuklardan daha yüksektir. Oyun bağımlılığı düzeyi, ilçe düzeyindeki yerlerde yaşayanlarda fazladır. Çocukların kendilerine ait cep telefonu, tablet ya da bilgisayar varsa, oyun bağımlılığı daha fazladır. Çalışma grubundaki çocukların oyun bağımlılığı fazla olanların, sınav kaygısı da fazladır. Araştırmanın sonucunda oyun bağımlılığı ile sınav kaygısı olan bireylere aile danışmanlığı yapılmasının önemi vurgulanmaktadır. Bu araştırmanın daha geniş popülasyonda uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between video game addiction and test anxiety in children aged 9-12 was examined. Relational research model was applied in the research. The population of the research is 9-11 year old children who do not have special needs, have typical development, and play video games. Purposive sampling selection method was used to determine the study group. Demographic Information Form to obtain data; The Game Addiction Scale was applied to determine children's addiction levels to video games, and the Test Anxiety Scale was applied to determine children's test anxiety levels. Descriptive statistics such as frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, minimum and maximum were used in the evaluation of demographic characteristics and scale scores, and the Kolmogorov-Smirnov test, one of the normality distribution tests, was used in the normality distribution analysis. It was determined that the average score of the Game Addiction Scale was above the general average. It was determined that the participants in the study group had a slightly above moderate level of gaming addiction. The total average score of test anxiety is at the general average level. The average game addiction score of girls in the study group is higher than the average score of boys. In addition, girls' exam anxiety; is significantly higher than boys. The level of gaming addiction is higher in those living in district level areas. If children have their own mobile phone, tablet or computer, their game addiction is greater. Children in the study group who are more addicted to games also have higher test anxiety. As a result of the research, the importance of providing family counseling to individuals with game addiction and test anxiety is emphasized. It is recommended that this research be applied to a larger population.