Analysing 21st century housing and health within the contexts of 'sick building syndrome' and 'building-related illnesses'
21. yüzyıl konutları ve sağlığın 'hasta bina sendromu' ve 'bina ile ilişkili hastalıklar' bağlamında incelenmesi
  1. Tez No: 834290
  2. Yazar: GİZEM GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ECE CEYLAN BABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yapılı çevrenin, içerisinde yaşayan insanların hem bedensel hem de ruhsal sağlıkları üzerinde etkisi vardır. Konut'ta bu yapılı çevrenin en önemli yapıtaşlarından biridir ve insan refahına ve sağlığına etki eder. Sanayi Devrimi ile ortaya çıkan sıhhi olmayan barınma koşullarının birden fazla bulaşıcı hastalığın ortaya çıkmasına ve hızlı bir şekilde yayılmasına neden olduğu bilinmektedir. Bugün de dünya çapında yayılan COVID-19 salgını ile ortaya çıkan karantina süreci insanların konutlarıyla olan ilişkilerini yeniden düşünmeye başladıkları bir dönem olmuştur. Bu süreçte, özellikle doğayla daha çok temas halinde olan müstakil evlerin cazip hale gelmeye başlaması bu çalışma kapsamında yüksek katlı ve çevresinden izole edilmiş konut binalarının insan sağlığı üzerindeki etkilerinin sorgulanmasını teşvik etmiştir. Yapılan literatür çalışmasında, yüksek katlı binaların insan sağlığına etkilerinin genellikle 'hasta bina sendromu' ve 'bina ile ilgili hastalıklar' kavramları kapsamında ele alındığı gözlemlenmiştir. Bu iki olgunun ortaya çıkmasına neden olan binaların ortak özellikleri yüksek katlı ofis binaları olmaları, dış ortamdan sıkıca yalıtılmış olmaları ve iç mekanda mekanik sistemlerle havalandırılmalarıdır. 21. Yüzyılda ortaya çıkan karma-kullanımlı konutlar da çoğunlukla sıkı yalıtımlı cephelere sahip olan ve mekanik sistemlerle havalandırılan yapılardır. Özellikle son 20 yıl içerisinde sayıları büyük şehirlerde hızla artmaya başlayan bu yapıların gerek insan ölçeğini aşan boyutları gerekse de çevresinden sıkıca izole olmuş ve kendi içerisine dönük yaşam tarzlarıyla insan sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabileceği düşünülmektedir. Dolayısıyla bu tez kapsamında yüksek katlı karma kullanımlı konut yapılarının sağlık üzerindeki etkileri 'hasta bina sendromu' ve 'bina ile ilgili hastalıklar' kapsamında ele alınmıştır. Bina ile ilgili sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olduğu bilinen iç mekan kirliliği, yetersiz havalandırma ve termal konforun düşmesi gibi faktörler araştırılarak alan çalışması olarak seçilen Metropol İstanbul projesi bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The impact of the built environment on the physical and mental health of its inhabitants is significant. Housing, as a fundamental part of the built environment, affects people's well-being and health. Unsanitary housing conditions that arose with the Industrial Revolution are well known to have led to the emergence and rapid spread of many infectious diseases. Today, the quarantine period that emerged with the COVID-19 pandemic has prompted people to revaluate their relationship with their homes. In this process, the increasing popularity of detached houses, especially those that are more in touch with nature, has inspired this study to question the effects of high-rise and tightly insulated housing structures on human health. The literature review revealed that the effects of high-rise buildings on human health are generally discussed in terms of 'sick building syndrome' and 'building-related illnesses'. The common features of the buildings that cause these two phenomena to emerge are that they are mostly high-rise office buildings, tightly insulated from their environment and ventilated with mechanical systems. Mixed-use housing structures that emerged in the 21st century are generally characterized by tightly insulated facades and mechanical ventilation systems. It is believed that these structures, rapidly increasing in number in major cities within the last 20 years, may have adverse impacts on human health, both with their dimensions surpassing human scale and with their tightly isolated and introspective lifestyles. Therefore, this thesis discusses the health effects of high-rise mixed-use housing structures within the scope of 'sick building syndrome' and 'building-related illnesses.' Factors such as indoor pollution, inadequate ventilation, and reduced thermal comfort, which are recognized as causes of health problems relating to buildings, were analysed in the context of the Metropol Istanbul project chosen as fieldwork.